سشوار یا مجفف مو، دستگاهی برقی است که برای خشک کردن مو به کار می‌ رود. این دستگاه از یک فن تشکیل شده که هوا را از طریق المنت گرم کننده عبور می‌ دهد و هوای گرم را از طریق یک نازل هدایت می‌ نماید. این دستگاه دارای موتوری است که دارای دو نوع معروف AC و DC است. قبل از خرید سشوار باید تفاوت موتور ac و dc را به خوبی بدانید.

تفاوت بین موتور ac و dc چیست؟

در اینجا خلاصه ای از  تفاوت موتور ac و dc آمده است:

موتور  AC

موتور DC ویژگی

بالا

پایین

قدرت

بالا

پایین

سرعت

بالا

پایین

طول عمر

سنگین

سبک

وزن

گران

ارزان

قیمت

بلند

کم

صدا

خنک ‌تر گرم‌ تر

گرما

موتور سشوار

موتور سشوار قلب دستگاه است و تبدیل انرژی الکتریکی به جریان هوای گرم یا خنک را بر عهده دارد. در خرید سشوار باید به موتور آن دقت کنید؛ البته قبل از آن باید تفاوت موتور ac و dc را بدانید. البته علاوه بر نوع موتور، عوامل زیر نیز هنگام انتخاب سشوار اهمیت دارند:

توان:

توان سشوار با واحد وات اندازه‌گیری می‌ شود. هر چه توان بیشتر باشد، قدرت جریان هوا و گرما بیشتر خواهد بود. به طور کلی، برای خشک کردن موهای بلند یا ضخیم به سشواری با توان حداقل 1800 وات نیاز دارید.

تنظیمات:

بسیاری از سشوارها دارای تنظیمات مختلف سرعت و حرارت هستند. این امر به شما امکان می‌ دهد جریان هوا و گرما را متناسب با نوع موهای خود تنظیم کنید.

امکانات اضافی:

برخی از سشوارها ممکن است دارای ویژگی‌ های اضافی مانند فناوری یونی یا دیفیوزر باشند. این ویژگی‌ ها می‌ توانند برای دستیابی به مدل موهای خاص یا محافظت از موهای شما در برابر آسیب مفید باشند.

 انواع موتور سشوار

دو نوع اصلی موتور در سشوارها وجود دارد. موتور AC یا موتور جریان متناوب که به آن موتور سنگین نیز می‌ گویند. نوع دیگر موتور سشوار هم موتور DC یا موتور جریان مستقیم است که به آن موتور سبک نیز می ‌گویند.

موتور ac یا سنگین

موتور AC (موتور جریان متناوب) که به آن موتور سنگین نیز می‌گویند، نوعی موتور است که در برخی از سشوارها، به ویژه سشوارهای حرفه ای، استفاده می‌ شود. این نوع موتورها به دلیل قدرت و طول عمر بالا شناخته شده اند و  انتخابی ایده ال برای استفاده های مکرر و سنگین هستند. نحوه عملکرد موتور AC به صورت زیر است:

تفاوت موتور AC و DC در سشوار

موتور AC با استفاده از سیم ‌پیچی و آهن ربا کار می‌ کند. زمانی که جریان الکتریکی از سیم ‌پیچی عبور می‌ کند، میدان مغناطیسی ایجاد می‌ شود. این میدان مغناطیسی دائماً در حال تغییر است و باعث چرخش آرماتور موتور می‌ شود. چرخش آرماتور، نیروی لازم برای به حرکت درآوردن پروانه و ایجاد جریان هوای پرقدرت را فراهم می‌ کند. موتورهای AC  به طور معمول در موارد زیر استفاده می‌ شوند:

 • سشوارهای حرفه ای: آرایشگران و متخصصان مو به دلیل قدرت و قابلیت اطمینان بالا، از سشوارهای با موتور AC استفاده می‌ کنند.
 • سشوارهای سرامیکی: سشوارهای سرامیکی برای توزیع یکنواخت گرما شناخته شده اند و اغلب از موتورهای AC برای تولید گرمای کافی استفاده می‌ کنند.
 • سشوارهای یونی: سشوارهای یونی با استفاده از یون‌های منفی برای کاهش وز و افزایش درخشش مو، به حالت دادن مو کمک می‌ کنند. موتورهای AC قوی می‌ توانند جریان هوای لازم برای یونیزه کردن موثر را فراهم کنند.

در ادامه به چند نکته در مورد انتخاب سشوار با موتور AC اشاره می کنیم:

 • وزن و ابعاد سشوار را بررسی کنید. اگر قصد دارید از سشوار به طور مرتب استفاده کنید، باید مدلی را انتخاب کنید که وزن و ابعاد کمتری داشته باشد.
 • به میزان صدای سشوار توجه کنید. اگر به صدای بلند حساس هستید، بایستی مدلی را انتخاب کنید که صدای کمتری تولید می‌ کند.
 • ویژگی‌ های اضافی را که نیاز دارید در نظر بگیرید. برخی از سشوارهای با موتور AC دارای ویژگی‌ هایی مانند تنظیمات مختلف سرعت و حرارت، دیفیوزر و فناوری یونی هستند.

موتور dc یا سبک

موتور DC (موتور جریان مستقیم) که به آن موتور سبک نیز می‌گویند، نوعی موتور است که در برخی از سشوارها، به ویژه سشوارهای خانگی، استفاده می‌ شود. این نوع موتورها به دلیل کوچک بودن، وزن کم و قیمت مناسب شناخته شده اند و  انتخابی ایده ال برای استفاده های معمولی و خانگی هستند. نحوه عملکرد موتور DC عبارتند از:

موتور DC با استفاده از آهن ربا و سیم‌ پیچی کار می‌ کند. زمانی که جریان الکتریکی از سیم ‌پیچی عبور می‌ کند، میدان مغناطیسی ایجاد می‌ شود. این میدان مغناطیسی با میدان مغناطیسی دائمی موتور تعامل دارد و باعث چرخش آرماتور موتور می‌ شود. چرخش آرماتور، نیروی لازم برای به حرکت درآوردن پروانه و ایجاد جریان هوای گرم یا خنک را فراهم می‌ کند. موتورهای DC  به طور معمول در موارد زیر استفاده می‌ شوند:

 • سشوارهای خانگی: افراد به دلیل قیمت مناسب و وزن کم، از سشوارهای با موتور DC برای استفاده های خانگی استفاده می‌ کنند.
 • سشوارهای مسافرتی: سشوارهای مسافرتی به دلیل کوچک و سبک بودن، اغلب از موتورهای DC استفاده می‌ کنند.
 • سشوارهای سرد: سشوارهای سرد برای حالت دادن نهایی مو و یا بستن کوتیکول مو استفاده می‌ شوند. موتورهای DC برای تولید هوای خنک کافی مناسب هستند.

اگر به دنبال سشواری با قیمت مناسب، کم صدا و سبک هستید، سشواری با موتور DC  انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

موتور سشوار AC بهتر است یا DC

اینکه موتور AC در سشوار بهتر است یا DC، به نیازها و بودجه شما بستگی دارد. مزایای موتور AC عبارتند از:

 • موتورهای AC می‌ توانند قدرت و سرعت بیشتری نسبت به موتورهای DC تولید کنند. این امر آنها را برای خشک کردن سریع‌تر و آسان‌تر موهای ضخیم و بلند مناسب می‌ کند.
 • موتورهای AC به طور کلی عمر طولانی‌ تری نسبت به موتورهای DC دارند. این به دلیل طراحی ساده‌تر و عدم وجود قطعات متحرک زیاد است.
 • موتورهای AC به طور معمول هوای خنک‌تری نسبت به موتورهای DC تولید می‌ کنند. این امر به ویژه برای افرادی که موهای نازک یا ظریف دارند و مستعد آسیب در برابر گرمای زیاد هستند، مفید است.

معایب موتور AC نیز عبارتند از:

 • موتورهای AC به طور کلی بزرگتر و سنگین‌تر از موتورهای DC هستند. این امر می‌ تواند حمل و نقل و استفاده از سشوار را دشوارتر کند.
 • موتورهای AC معمولاً گران‌تر از موتورهای DC هستند.
 • موتورهای AC ممکن است در مقایسه با موتورهای DC صدای بلندتری تولید کنند.

مزایای موتور DC نیز به شرح زیر است:

 • موتورهای DC به طور کلی کوچکتر و سبک‌تر از موتورهای AC هستند. این امر حمل و نقل و استفاده از سشوار را آسان‌تر می‌ کند.
 • موتورهای DC معمولاً ارزان‌تر از موتورهای AC هستند.
 • موتورهای DC به طور معمول صدای کمتری نسبت به موتورهای AC تولید می‌ کنند.

معایب موتور DC هم عبارتند از:

 • موتورهای DC به طور کلی قدرت و سرعت کمتری نسبت به موتورهای AC تولید می‌ کنند. این امر می‌ تواند خشک کردن موهای ضخیم و بلند را طولانی‌ تر کند.
 • موتورهای DC به طور کلی عمر کوتاه‌تری نسبت به موتورهای AC دارند. این به دلیل وجود قطعات متحرک بیشتر و اصطکاک بالاتر است.
 • موتورهای DC ممکن است در مقایسه با موتورهای AC گرمای بیشتری تولید کنند.

در کل باید بگوییم که نمی توانیم به صورت قطعی بگوییم موتور سشوار سنگین بهتر است یا سبک.

نتیجه گیری

بهترین نوع موتور برای شما متناسب با نیازها و بودجه شما است. در کل قبل از خرید این محصول باید به تفاوت موتور ac و dc توجه داشته باشید و متناسب با نیاز خود اقدام به خرید سشوار با موتور دلخواه خود کنید. اگر به دنبال سشواری با قدرت و طول عمر بالا هستید، سشواری با موتور AC  انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. این نوع سشوارها برای مصارف حرفه ای و یا افرادی که موهای ضخیم و بلند دارند، ایده ال هستند ولی اگر به دنبال سشواری با قیمت مناسب، کم صدا و سبک هستید، موتور DC انتخاب مناسبی می باشد. این نوع سشوارها برای مصارف خانگی و یا افرادی که موهای نازک و ظریف دارند، کافی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *