ایرادات رایج در ریش تراش و دلایل آن

آقایان برای اصلاح صورت از ریش تراش برقی یا شارژی استفاده می کنند. بعد از مدتی که استفاده، احساس می کنند که ماشین اصلاح خوب کار نمی کند، به عبارتی کند کار میکند. روشن نشدن ریش تراش، یکی از موارد خرابی ریش تراش می باشد. دلایل روشن نشدن، خراب شدن کابل است. مورد دوم کهنه شدن باطری و نیاز به تعویض داشتن است. دلیل سوم روشن نشدن، خراب شدن دکمه استارت است که در صورت نیاز تعمیر یا تعویض می گردد.
یکی دیگر از ایرادات رایج ریش تراش ها بخصوص برای موزرها، کند شدن تیغه ها است. گاهی از ریش تراش برای کوتاهی موهای بلند و ضخیم استفاده می شود که این امر باعث می شود تا تیغه ها کند شوند و یا حتی از کار بیافتند. برای رفع این مشکل بهتر است هر 12 الی 18 ماه تیغه ها تعویض شود. گاهی اوقات موزرها زیاد صدا می دهند، برای رفع این مشکل بهتر است موزر روغن کاری شود یا پیچ های موزر سفت شوند. در ادامه مقاله ایرادات دیگر را بیان کرده و دلیل خرابی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

9 ایراد رایج در ماشین اصلاح و بررسی علت خرابی

 1. ریش تراش روشن نمی شود.
 2. ریش تراش سریع داغ می شود.
 3. ریش تراش موی صورت را می کشد.
 4. ریش تراش صدای بلند و آزاردهنده ای دارد.
 5. ریش تراش کند شده است.
 6. موتور یا سیم پیچ ریش تراش سوخته است.
 7. پایه های نگهدارنده تیغه ها یا چرخ دهنده ها شکسته است.
 8. ریش تراش پوست را گاز میگیرد
 9. ریش تراش شارژ نمی شود.

1. علت و رفع روشن نشدن ریش تراش

خراب شدن کابل ریش تراش و تمام شدن عمر باطری میتواند از دلایل روشن نشدن دستگاه است. علت روشن نشدن ریش تراش فیلیپس، علت شارژ نشدن ریش تراش براون و یا روشن نشدن و شارژ نشدن انواع دیگری از ماشین های اصلاح معمولا با تعویض باطری و یا تعمیر کابل، رفع می گردد. اگر چه که در بعضی موارد، دلایل دیگری نیز علت روشن نشدن ماشین ریش تراش است که این دلایل را در موارد دیگر بررسی نمودیم. 

تعمیر ماشین اصلاح در خانه

علت: اگر ریش تراش شما شارژی است، ممکن است باتری آن تمام شده باشد یا خراب شده باشد. اگر ریش تراش شما برقی است، ممکن است سیم برق آن قطع شده باشد یا در محل اتصال به ریش تراش یا پریز برق ایراد وجود داشته باشد.  ممکن است کلید پاور ریش تراش خراب شده باشد. ممکن است فیوز داخلی ریش تراش سوخته باشد. ممکن است موتور ریش تراش سوخته باشد یا ایراد دیگری داشته باشد.

راه حل:  اگر ریش تراش شما شارژی است، آن را به مدت چند ساعت به شارژ بگذارید و سپس دوباره سعی کنید آن را روشن کنید. سیم برق ریش تراش را از نظر هرگونه پارگی یا قطعی بررسی کنید. اگر سیم برق خراب شده باشد، باید آن را با یک سیم جدید و اصل تعویض کنید. کلید پاور ریش تراش را از نظر هرگونه آسیب یا خرابی بررسی کنید. اگر کلید پاور خراب شده باشد، باید توسط یک تعمیرکار مجاز تعویض شود. اگر ریش تراش شما فیوز داخلی دارد، آن را بررسی کنید و در صورت سوخته بودن، آن را با یک فیوز جدید با آمپر مناسب تعویض کنید.

2. علت و رفع داغ شدن ریش تراش 

علت: استفاده از ریش تراش برای مدت طولانی بدون وقفه می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور و بدنه دستگاه شود. اگر هنگام استفاده از ریش تراش به آن فشار زیادی وارد کنید، موتور دستگاه مجبور به کار بیشتر می شود و در نتیجه گرمای بیشتری تولید می کند. تیغه های کثیف یا کند می توانند اصطکاک بیشتری ایجاد کنند و در نتیجه باعث گرم شدن بیشتر ریش تراش شوند. برخی از ریش تراش ها نیاز به روغن کاری دوره ای دارند. عدم روغن کاری مناسب می تواند باعث اصطکاک و گرم شدن بیشتر دستگاه شود.

بیشتر بدانید: رفع صدای ماشین اصلاح وال

راه حل: به ریش تراش خود استراحت های کوتاه و منظمی بدهید تا خنک شود. بگذارید ریش تراش به آرامی روی پوست شما حرکت کند و از فشار بیش از حد خودداری کنید. تیغه های کثیف یا کند را می توان با آب گرم و صابون شستشو داد و در صورت نیاز با برس مخصوص تمیز کرد. همچنین می توانید از تیغه های یدکی استفاده کنید.  اگر ریش تراش شما نیاز به روغن کاری دارد، از روغن مخصوص ریش تراش استفاده کنید و طبق دستورالعمل های سازنده آن را روغن کاری کنید.

3. علت و رفع کشیدن موی صورت توسط ریش تراش

علت: تیغه های کند یا کثیف نمی توانند موها را به طور تمیز و کامل برش دهند و در نتیجه موها به جای اینکه بریده شوند، کشیده می شوند. اگر ریش تراش را به درستی روی پوست خود حرکت ندهید، موها به جای اینکه بریده شوند، کشیده می شوند.  ریش تراش های مختلف برای انواع مختلف مو و پوست طراحی شده اند. اگر از ریش تراشی استفاده می کنید که برای نوع مو و پوست شما مناسب نیست، ممکن است موها را بکشد. اگر پوست شما خشک باشد، موها بیشتر مستعد کشیده شدن هستند.

راه حل: تیغه های ریش تراش خود را به طور مرتب با آب گرم و صابون شستشو دهید و در صورت نیاز با برس مخصوص تمیز کنید. همچنین می توانید از تیغه های یدکی استفاده کنید. ریش تراش را در خلاف جهت رویش موها حرکت دهید و از حرکات کوتاه و سریع استفاده کنید. برای نوع مو و پوست خود ریش تراش مناسب انتخاب کنید. بگذارید ریش تراش به آرامی روی پوست شما حرکت کند و از فشار بیش از حد خودداری کنید.

4. علت و رفع علت صدای زیاد در ماشین اصلاح موزر

علت: کثیفی دستگاه یکی از علت های صدای زیاد ریش تراش است. قبل و بعد از اصلاح باید دستگاه را تمیز و ضدعفونی کرد. رفع صدای ریش تراش موزر و یا هر ریش تراش دیگری را می توان به همین روش برطرف نمود. برخی از ریش تراش ها نیاز به روغن کاری دوره ای دارند. عدم روغن کاری مناسب می تواند باعث اصطکاک و افزایش صدا شود.  اگر ریش تراش شما فیلتر دارد، ممکن است کثیف شده باشد و نیاز به تمیز کردن یا تعویض داشته باشد.

داغ کردن ریش تراش

راه حل: در پاسخ به سوال چگونه صدای ماشین اصلاح را کم کنیم؟ می توانیم بگوییم ماشین اصلاح یکی از لوازم بهداشتی پرکاربرد است که برای اصلاح موهای صورت و بدن استفاده می‌شود. با این حال، ممکن است گاهی اوقات این دستگاه صدای زیادی تولید کند. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید. اگر ماشین اصلاح شما صدای زیادی تولید می‌کند، ابتدا سعی کنید تیغه‌ها را تمیز کنید. اگر مشکل همچنان برطرف نشد، تیغه‌ها را تعویض کنید.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، احتمال دارد قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشند. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید. اگر با رعایت نکات فوق، همچنان ماشین اصلاح شما صدای زیادی تولید می‌کند، می‌توانید از یک محلول تمیزکننده مخصوص ماشین اصلاح برای روان‌کاری تیغه‌ها و قطعات داخلی دستگاه استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از یک روغن مخصوص ماشین اصلاح برای روغن‌کاری موتور دستگاه استفاده کنید.

5. علت و رفع نتراشیدن و کند شدن تیغه های ریش تراش

 علت: برای پاسخ به سوال چرا ماشین موزر مو نمی زند؟ می توانیم بگوییم ممکن است گاهی اوقات این دستگاه به درستی کار نکند و موها را به طور کامل نتراشد. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید. اگر ماشین اصلاح شما به درستی کار نمی‌کند، ابتدا سعی کنید تیغه‌ها را تمیز کنید. اگر مشکل همچنان برطرف نشد، تیغه‌ها را تعویض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، احتمال دارد قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشند.

با گذشت زمان و استفاده مکرر، تیغه‌های ماشین ریش تراش کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند. در این صورت، لازم است تیغه‌ها را تعویض کنید. در برخی موارد، ممکن است قطعات داخلی ماشین ریش تراش دچار مشکل شوند و باعث نتراشیدن موها شوند. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید. استفاده نادرست از ماشین ریش تراش نیز می‌تواند باعث نتراشیدن موها شود. به عنوان مثال، اگر فشار بیش از حدی به دستگاه وارد کنید، تیغه‌ها کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند. امیدواریم به خوبی به سوال علت نتراشیدن ماشین ریش تراش موزر پاسخ داده باشیم. 

راه حل: برای اصلاح از حرکات کوتاه و ملایم استفاده کنید و از فشار زیاد روی ریش تراش خودداری کنید. همچنین، از ریش تراش برای اصلاح موهای ضخیم یا خشن استفاده نکنید. بعد از هر بار استفاده، تیغه ها و فویل ریش تراش را با آب گرم و صابون تمیز کنید. همچنین می توانید از برس مخصوص برای تمیز کردن تیغه ها استفاده کنید. از تیغه های یدکی با کیفیت بالا استفاده کنید که مخصوص مدل ریش تراش شما باشند.

6. علت و رفع سوختن سیم پیچ یا موتور ریش تراش

علت: استفاده از ریش‌تراش با ولتاژی که برای آن طراحی نشده است، می‌تواند به طور جدی به سیم‌پیچ یا موتور دستگاه آسیب برساند. نفوذ آب یا رطوبت به داخل ریش‌تراش می‌تواند منجر به اتصالات کوتاه و در نهایت سوختن سیم‌پیچ یا موتور شود. ضربه یا افتادن ریش‌تراش از ارتفاع می‌تواند به اجزای داخلی دستگاه، از جمله سیم‌پیچ یا موتور، آسیب برساند. برخی از ریش‌تراش‌ها نیاز به روغن‌کاری دوره‌ای دارند. عدم روغن‌کاری مناسب می‌تواند باعث اصطکاک و گرم شدن بیش از حد موتور و در نهایت سوختن آن شود.

تعمیر ریش تراش

راه حل: به ریش تراش خود استراحت های کوتاه و منظمی بدهید تا خنک شود. طبق دستورالعمل سازنده، مجرای هوای ریش تراش را به طور مرتب تمیز کنید تا از انسداد آن جلوگیری شود. از یک محافظ برق برای محافظت از ریش تراش خود در برابر نوسانات برق استفاده کنید. اگر فکر می کنید که ریش تراش شما دچار مشکل فنی شده است، آن را به یک تعمیرکار مجاز ببرید تا بررسی و تعمیر شود.

7. علت و رفع شکستگی پایه های نگهدارنده تیغه یا چرخ دهنده های ریش تراش

سوختن سیم‌پیچ یا موتور ریش‌تراش می‌تواند تجربه‌ای ناخوشایند باشد. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و در صورت عدم رفع به موقع، می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی شود. در این مقاله، به بررسی علل احتمالی سوختن سیم‌پیچ یا موتور ریش‌تراش و راه‌حل‌های رفع آن می‌پردازیم.

علت: استفاده از ریش‌تراش با ولتاژی که برای آن طراحی نشده است، می‌تواند به طور جدی به سیم‌پیچ یا موتور دستگاه آسیب برساند. نفوذ آب یا رطوبت به داخل ریش‌تراش می‌تواند منجر به اتصالات کوتاه و در نهایت سوختن سیم‌پیچ یا موتور شود.

 ضربه یا افتادن ریش‌تراش از ارتفاع می‌تواند به اجزای داخلی دستگاه، از جمله سیم‌پیچ یا موتور، آسیب برساند. استفاده طولانی مدت و بدون وقفه از ریش‌تراش می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور و در نهایت سوختن آن شود. برخی از ریش‌تراش‌ها نیاز به روغن‌کاری دوره‌ای دارند. عدم روغن‌کاری مناسب می‌تواند باعث اصطکاک و گرم شدن بیش از حد موتور و در نهایت سوختن آن شود.

راه حل: همیشه از ریش‌تراش با ولتاژی که برای آن طراحی شده است استفاده کنید. ولتاژ مناسب را می‌توانید در دفترچه راهنمای دستگاه یا روی بدنه آن پیدا کنید. هرگز ریش‌تراش را خیس نکنید و از آن در حمام یا مکان‌های مرطوب استفاده نکنید. از استفاده طولانی مدت و بدون وقفه از ریش‌تراش خودداری کنید. در صورت نیاز به استفاده طولانی مدت، به دستگاه استراحت کوتاهی بدهید. ریش‌تراش را با احتیاط حمل کنید و از انداختن آن از ارتفاع خودداری کنید.

8. علت و رفع گاز گرفتن ماشین ریش تراش 

دلیل: در پاسخ به سوال چرا ماشین ریش تراش گاز میگیره؟ بهتر است بگوییم، یکی از دلیل گاز گرفتن ماشین ریش تراش، کثیف بودن تیغه‌ها است. مو، پوست مرده و سایر مواد زائد می‌توانند روی تیغه‌ها جمع شوند و باعث شوند تیغه‌ها به درستی روی پوست حرکت نکنند. در نتیجه، تیغه‌ها می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند. بنابراین، ضروری است که هر بار پس از استفاده از ماشین ریش تراش، تیغه‌ها را تمیز کنید. 

برای این کار، می‌توانید از یک برس نرم یا یک محلول تمیزکننده مخصوص ریش تراش استفاده کنید. با گذشت زمان و استفاده مکرر، تیغه‌های ماشین ریش تراش کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند. در نتیجه، تیغه‌ها ممکن است به پوست شما گیر کنند و باعث گاز گرفتن شوند. در این صورت، لازم است تیغه‌ها را تعویض کنید.

راه حل: تیغه های ریش تراش خود را به طور مرتب با آب گرم و صابون شستشو دهید و در صورت نیاز با برس مخصوص تمیز کنید. همچنین می توانید از تیغه های یدکی استفاده کنید.  بگذارید ریش تراش به آرامی روی پوست شما حرکت کند و از فشار بیش از حد خودداری کنید. ریش تراش را در خلاف جهت رویش موها حرکت دهید و از حرکات کوتاه و سریع استفاده کنید. امیدواریم پاسخ درستی به سوال علت گاز گرفتن ماشین ریش تراش داده باشیم. رفع گاز گرفتن ماشین اصلاح با همین راه حل های ساده و مراقبت ها امکان پذیر است.

تعمیر ریش تراش

بیشتر بدانید: بهترین برند ریش تراش 

9. علت و رفع شارژ نشدن ریش تراش

علت: مطمئن شوید که ریش تراش به طور صحیح به پریز برق وصل شده باشد. همچنین، از سالم بودن پریز برق و عدم وجود ایراد در سیم شارژر اطمینان حاصل کنید.  باتری های ریش تراش با گذشت زمان فرسوده می شوند و ممکن است دیگر قادر به نگه داشتن شارژ نباشند. اگر ریش تراش شما قدیمی است، ممکن است باتری آن نیاز به تعویض داشته باشد. در برخی موارد، ممکن است مشکل در خود ریش تراش باشد و ایرادی در مدار شارژ آن وجود داشته باشد.

راه حل: مطمئن شوید که ریش تراش به طور صحیح به پریز برق وصل شده باشد و از سالم بودن پریز برق و عدم وجود ایراد در سیم شارژر اطمینان حاصل کنید.  اگر می توانید، باتری ریش تراش را با یک باتری مشابه و سالم تست کنید. اگر ریش تراش با باتری جدید شارژ می شود، باتری قدیمی خراب شده است و باید آن را تعویض کنید. اگر شارژر دیگری دارید، از آن برای شارژ ریش تراش استفاده کنید. اگر ریش تراش با شارژر دیگر شارژ می شود، شارژر خراب شده است و باید آن را تعویض کنید. 

تنظیم تیغه ماشین اصلاح

تنظیم تیغه ماشین اصلاح یک فرآیند ساده است که می‌تواند به بهبود عملکرد ریش تراش و اصلاح راحت‌تر کمک کند. برای تنظیم تیغه ماشین اصلاح، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ماشین اصلاح خود را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید.
 2. ریش تراش را به آرامی باز کنید تا تیغه‌ها نمایان شوند.
 3. باله‌های قابل تنظیم را پیدا کنید. معمولاً این باله‌ها در کنار تیغه‌ها قرار دارند.
 4. باله‌ها را به آرامی بچرخانید تا تیغه‌ها در زاویه صحیح قرار گیرند.
 5. ماشین اصلاح را دوباره جمع کنید و آن را روشن کنید.

برای تنظیم تیغه ماشین اصلاح، زاویه تیغه‌ها مهم است. تیغه‌ها باید در زاویه‌ای قرار گیرند که بتوانند موها را به طور موثر بتراشنند. زاویه مناسب برای تیغه‌های ماشین اصلاح بسته به نوع ماشین اصلاح و نوع موهای شما متفاوت است. شما در فروشگاه ویستا پرستیژ می توانید انواع ماشین اصلاح و ریش تراش را با توجه به نیاز و سلایق و بودجه خود انتخاب نمایید و در کوتاه ترین زمان ممکن سفارش خود را ثبت و تحویل بگیرید. همچنین در صورت بروز مشکل و ایرادات می توانید از شرایط پس از فروش و گارانتی محصول خود استفاده نمایید.

14 دیدگاه در “بررسی ایرادات رایج در ریش تراش ها و دلایل آن

 1. علی گفت:

  علت نتراشیدن ماشین ریش تراش موزر رو خیی خوب توضیح دادید

 2. فرهاد نوری گفت:

  فکر می کنم علت صدای زیاد در ماشین اصلاح موزر از بی کیفیت بودن دستگاهم میشه

 3. ervinmohammadi گفت:

  علت اصلاح نکردن ماشین موزر امکان داره از مناسب نبودن ریش تراش برای نوع مو باشه

 4. محمود حاجیوند گفت:

  دقیقا درست گفتید به نظرم برای رفع صدای ریش تراش موزر بهتره تیغه هاش تمیز باشه

 5. مازیار گفت:

  با سلام
  ببخشید ماشین اصلاح اخطار روغن و شارژ می‌دهد با اینکه تازه خریدم و چند بار بیشتر استفاده نشده نمیدونم چرا روشن نمیشه؟

  1. vistasg گفت:

   با سلام وقتتون بخیر، بهتره که روغن و شارژ ماشین اصلاحتون رو به خوبی بررسی کنید و اگر هم روغن و هم شارژ دستگاه مشکلی نداشت، هرچه سریع تر به فروشگاهی که دستگاه رو تهیه کردید اطلاع بدید، که یا محصولتون رو مرجوع و یا تعمیر کنند.

 6. علیرضا گفت:

  من یه ریش تراش roziapro HT9534 خریدم که از نظر کیفیت خیلی خوبه و اصلاح مناسبی هم داره ولی وقتی شارژش می کم تا آخر و کمی اصلاح میکنم میذارمش کنار، قرداش که میام میبینیم شارژش خیلی خالی کرده!
  مشکلش کجاست به نظرتون ؟

  1. vistasg گفت:

   سلام وقت بخیر، به نظر می رسه ریش تراش شما باتریش به درستی کار نمیکنه. بهتره با نمایندگی این ریش تراش تماس بگیرید. ولی احتمالاتی که میشه داد شامل باتری خراب، مشکل در اتصال و منتقل نشدن شارژ به ریش تراش، مشکلات نرم افزاری میشه. در هرصورت راهکارهایی مثل شارژ کردن ریش تراش به طور کامل و استفاده نکردن ریش تراش در دمای شدید ممکنه از خالی شدن سریع شارژ ریش تراش جلوگیری کند.

 7. احسان گفت:

  رفع صدای ریش تراش موزر به سادگی با همین راه حل هایی که شما ذکر کردید برطرف میشه

 8. حمید رسایی گفت:

  این سوال که چرا ماشین موزر مو نمی زند برای من به خاطر کثیف بودن و در آخر کند شدن تیغه بود

 9. احمد رضا گفت:

  سللام علت اینکه ریش تراش موزر را بر عکس می کنیم از کار می افتد چیست و دوباره اون را صاف می گیریم کار میکند

  1. vistasg گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در اکثر مواقع این اتفاق زمانی میوفتد که سوئیچ ریش تراش به مشکل خورده باشد. بسیاری از ریش تراش های موزر دارای سوئیچی هستند، که جهت چرخش تیغه ها را کنترل می کند. این سوئیچ ممکن است در اثر ضربه یا حرکت ناگهانی در هنگام برعکس شدن ریش تراش جابجا شود و باعث از کار افتادن آن شود.
   این یک احتمال بود برای تعمیر و مطمئن شدن از مشکل ریش تراشتون بهتره با نمایندگی یا تعمیرات تماس بگیرید.

 10. وحید گفت:

  سلام علت اینکه کلید تنظیم ریشتراش کار نمیکنه چیه
  تنظیمش میکنم باز برمیگرده سر جای اولش

  1. vistasg گفت:

   سلام وقتتون بخیر، ممکن است خود کلید معیوب شده باشد و به درستی کار نکند. در این صورت، باید کلید را تعویض کنید و یا در زیر کلید تنظیم، یک فنر کوچک وجود دارد که وظیفه آن نگه داشتن کلید در جای خود است. ممکن است این فنر ضعیف شده یا شکسته باشد و به همین دلیل کلید در جای خود ثابت نمی ماند. از دیگه دلایل این مشکل میتونیم به مشکل در سوئیچ، اتصالات و… هم اشاره کنیم. در نهایت بهتره شما دستگاه رو به نمایندگی تحویل بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *