بررسی ایرادات رایج در ریش تراش ها و دلایل آن

آقایان برای اصلاح صورت از ریش تراش برقی یا شارژی استفاده می کنند. بعد از مدتی که استفاده، احساس می کنند که ماشین اصلاح خوب کار نمی کند، به عبارتی کند کار میکند. روشن نشدن ریش تراش، یکی از موارد خرابی ریش تراش می باشد. دلایل روشن نشدن، خراب شدن کابل است. مورد دوم کهنه شدن باطری و نیاز به تعویض داشتن است. دلیل سوم روشن نشدن، خراب شدن دکمه استارت است که در صورت نیاز تعمیر یا تعویض می گردد.
یکی دیگر از ایرادات رایج ریش تراش ها بخصوص برای موزرها، کند شدن تیغه ها است. گاهی از ریش تراش برای کوتاهی موهای بلند و ضخیم استفاده می شود که این امر باعث می شود تا تیغه ها کند شوند و یا حتی از کار بیافتند. برای رفع این مشکل بهتر است هر 12 الی 18 ماه تیغه ها تعویض شود. گاهی اوقات موزرها زیاد صدا می دهند، برای رفع این مشکل بهتر است موزر روغن کاری شود یا پیچ های موزر سفت شوند. در ادامه مقاله ایرادات دیگر را بیان کرده و دلیل خرابی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

چرا ریش تراش خراب می شود؟

چرا ریش تراش خراب می شود

در ادامه بررسی ایرادات ریش تراش، می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا ریش تراش خراب می شود؟ یکی از دلایل مهم خرابی ریش تراش، استفاده نادرست از ریش تراش است. تمیز نکردن ریش تراش بعد از اصلاح و روشن کردن ریش تراش با شارژ کم، از موارد استفاده نادرست ماشین اصلاح می باشد.
روغن کاری نکردن ریش تراش ها باعث کند شدن تیغه ها و به مرور سبب خرابی ریش تراش می شود. هربار بعد از تمیز کردن ماشین ریش تراش، بهتر است روغن کاری بر روی تیغه ها صورت بگیرد تا از کند شدن زود هنگام تیغه های آن جلوگیری شود.
یکی دیگر از دلایل خرابی ریش تراش، مرطوب نگه داشتن آن است. اگر ریش تراش ضد آب هم است، در صورت مرطوب شدن بهتر است با دستمال خشک شود. رطوبت باعث زنگ زدن تیغه ها و کند شدن ریش تراش می گردد.

چگونه از ریش تراش درست استفاده کنیم؟

ایرادات ریش تراش می تواند به خاطر استفاده ناصحیح هم باشد. در این قسمت نحوه صحیح استفاده از ریش تراش را بیان می کنیم.
نحوه گرفتن ریش تراش در دست اولین مرحله استفاده درست از ریش تراش می باشد. ریش تراش را باید با زاویه 90 درجه نسبت به پوست خود نگه داریم، سپس برخلاف جهت رویش ریش، اصلاح کردن را انجام دهیم.
برای استفاده صحیح از ریش تراش فویلی باید آن را به سمت بالا و پایین حرکت داد. اگر ریش تراشتان چرخشی است، در زمان حرکت باید به صورت دورانی آن را بچرخانید.
در زمان اصلاح صورت بهتر است با یک دست پوست را بکشیم تا اصلاح بهتر و سریعتر انجام گیرد. یکی از روش های صحیح استفاده از ریش تراش این است که در هنگام استفاده، با فشار دستگاه را روی صورت نکشیم زیرا گاهی اوقات با این کار به پوست آسیب وارد می شود.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر جهت استفاده درست و اصولی از ریش تراش، مقاله روش های نگهداری از ماشین اصلاح را مطالعه نمایید، تا با انواع روش های نگهداری و مراقبت از ماشین های اصلاح و ریش تراش آشنا شوید.

13 ایراد رایج در ماشین اصلاح و بررسی علت خرابی

ایرادات ماشین اصلاح

در ادامه به بررسی 10 مورد از ایرادات رایج و متداول در ریش تراش می پردازیم و علت خرابی آن را بررسی می کنیم.

علت نتراشیدن ماشین ریش تراش

در ادامه، به سوال چرا ماشین ریش تراش نمیزنه پاسخ می دهیم:

 • کثیف بودن تیغه‌ها: یکی از دلایل اصلی نتراشیدن ماشین ریش تراش، کثیف بودن تیغه‌ها است. مو، پوست مرده و سایر مواد زائد می‌توانند روی تیغه‌ها جمع شوند و مانع از حرکت روان آن‌ها شوند. بنابراین، ضروری است که هر بار پس از استفاده از ماشین ریش تراش، تیغه‌ها را تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از یک برس نرم یا یک محلول تمیزکننده مخصوص ریش تراش استفاده کنید.

 • کند شدن تیغه‌ها: با گذشت زمان و استفاده مکرر، تیغه‌های ماشین ریش تراش کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند. در این صورت، لازم است تیغه‌ها را تعویض کنید.

 • خرابی قطعات داخلی: در برخی موارد، ممکن است قطعات داخلی ماشین ریش تراش دچار مشکل شوند و باعث نتراشیدن موها شوند. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید.

 • عدم استفاده صحیح از ماشین ریش تراش: استفاده نادرست از ماشین ریش تراش نیز می‌تواند باعث نتراشیدن موها شود. به عنوان مثال، اگر فشار بیش از حدی به دستگاه وارد کنید، تیغه‌ها کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند.

 • مناسب نبودن ماشین ریش تراش برای نوع موهای شما: برخی از ماشین ریش تراش‌ها برای اصلاح موهای کوتاه‌تر یا بلندتر مناسب‌تر هستند. اگر ماشین ریش تراش شما برای نوع موهای شما مناسب نباشد، ممکن است به طور کامل نتواند موها را بتراشنند.

ماشین ریش تراش یکی از لوازم بهداشتی پرکاربرد مردان است که برای اصلاح موهای صورت و بدن استفاده می‌شود. با این حال، ممکن است گاهی اوقات این دستگاه به درستی کار نکند و موها را به طور کامل نتراشد. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید.

علت صدای زیاد در ماشین اصلاح 

کثیفی دستگاه یکی از علت های صدای زیاد ریش تراش است. قبل و بعد از اصلاح باید دستگاه را تمیز و ضدعفونی کرد. رفع صدای ریش تراش موزر و یا هر ریش تراش دیگری را می توان به همین روش برطرف نمود.

رفع صدای ماشین اصلاح

در پاسخ به سوال چگونه صدای ماشین اصلاح را کم کنیم؟ می توانیم بگوییم ماشین اصلاح یکی از لوازم بهداشتی پرکاربرد است که برای اصلاح موهای صورت و بدن استفاده می‌شود. با این حال، ممکن است گاهی اوقات این دستگاه صدای زیادی تولید کند. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید. اگر ماشین اصلاح شما صدای زیادی تولید می‌کند، ابتدا سعی کنید تیغه‌ها را تمیز کنید. اگر مشکل همچنان برطرف نشد، تیغه‌ها را تعویض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، احتمال دارد قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشند. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید. اگر با رعایت نکات فوق، همچنان ماشین اصلاح شما صدای زیادی تولید می‌کند، می‌توانید از یک محلول تمیزکننده مخصوص ماشین اصلاح برای روان‌کاری تیغه‌ها و قطعات داخلی دستگاه استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از یک روغن مخصوص ماشین اصلاح برای روغن‌کاری موتور دستگاه استفاده کنید.

کند شدن تیغ ریش تراش

استفاده طولانی مدت از دستگاه ریش تراش، داغ شدن سریع دستگاه، قطعی کابل برق را می توان از عوامل علت نزدن مو توسط موزر نام برد. یکی از علت های اصلاح نکردن ماشین موزر میتواند همین موضوع باشد. تعویض و یا تعمیر تیغه ها و همچنین با تنظیم تیغه ها نیز، میتوان مشکل کند شدن ماشین اصلاح را برطرف کرد.

کشیده شدن مو توسط ریش تراش

اصطکاکی که بین تیغه ها بوجود می آید سبب کشیده شدن موها می شود. با روغن کاری مداوم تیغه ها می توان این مشکل را رفع کرد.

علت گاز گرفتن ماشین ریش تراش

در پاسخ به سوال چرا ماشین ریش تراش گاز میگیره؟ بهتر است بگوییم، یکی از دلیل گاز گرفتن ماشین ریش تراش، کثیف بودن تیغه‌ها است. مو، پوست مرده و سایر مواد زائد می‌توانند روی تیغه‌ها جمع شوند و باعث شوند تیغه‌ها به درستی روی پوست حرکت نکنند. در نتیجه، تیغه‌ها می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند. بنابراین، ضروری است که هر بار پس از استفاده از ماشین ریش تراش، تیغه‌ها را تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از یک برس نرم یا یک محلول تمیزکننده مخصوص ریش تراش استفاده کنید. با گذشت زمان و استفاده مکرر، تیغه‌های ماشین ریش تراش کند می‌شوند و دیگر نمی‌توانند موها را به طور کامل بتراشنند. در نتیجه، تیغه‌ها ممکن است به پوست شما گیر کنند و باعث گاز گرفتن شوند. در این صورت، لازم است تیغه‌ها را تعویض کنید.

وقتی تیغه ها به درستی در جای خود قرار نگیرند، باعث می شود ریش تراش پوست را گاز بگیرد. روغن کاری تیغه ها از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

علت روشن نشدن ماشین اصلاح 

خراب شدن کابل ریش تراش و تمام شدن عمر باطری میتواند از دلایل روشن نشدن دستگاه است. علت روشن نشدن ریش تراش فیلیپس، علت شارژ نشدن ریش تراش براون و یا روشن نشدن و شارژ نشدن انواع دیگری از ماشین های اصلاح معمولا با تعویض باطری و یا تعمیر کابل، رفع می گردد. اگر چه که در بعضی موارد، دلایل دیگری نیز علت روشن نشدن ماشین ریش تراش است که این دلایل را در موارد دیگر بررسی نمودیم.

کپک زدن تیغه های ریش تراش

وقتی ریش تراش در محیط مرطوب قرار می گیرد، در صورت ضد آب بودن هم به مرور زمان کپک می زند. برای جلوگیری از کپک زدن باید تیغه ها را خشک کرد.

تعمیر ‎‎کلی‎‎د ماشین ریش تراش

یکی از دلایل روشن نشدن ریش تراش قطع بودن کلید استارت است. این قطعه جز قطعاتی است که قابل تعمیر نیست و باید تعویض گردد.

سوخته شدن موتور یا سیم پیچ دستگاه

در صورت سوخته شدن سیم پیچ باید سیم را تعویض کرد. درصورت پاره شدن سیم پیچ، باید سیم را به کلاف اصلی متصل نمود.

شکسته شدن پایه های نگهدارنده تیغه ها یا شکستن چرخ دنده ها

با ایجاد مشکلات فوق ریش تراش کار نمی کند یا اصلاح به درستی انجام نمی شود. برای رفع این مشکلات باید قطعات مورد نظر تعمیر یا تعویض گردند.

دلیل داغ شدن ماشین اصلاح

فرسایش چرخ دنده و خرابی فنرها از علت های داغ شدن سریع ریش تراش و علت داغ شدن تیغه ماشین اصلاح هستند. دلیل داغ شدن ماشین اصلاح وال، ماشین موزر و یا هر ماشین اصلاح دیگری نیز میتواند همین موارد باشد و با تعویض یا تعمیر این قطعات مشکل رفع می شود.

علت اصلاح نکردن ماشین

 برای پاسخ به سوال چرا ماشین موزر مو نمی زند؟ می توانیم بگوییم ممکن است گاهی اوقات این دستگاه به درستی کار نکند و موها را به طور کامل نتراشد. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید. اگر ماشین اصلاح شما به درستی کار نمی‌کند، ابتدا سعی کنید تیغه‌ها را تمیز کنید. اگر مشکل همچنان برطرف نشد، تیغه‌ها را تعویض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، احتمال دارد قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشند. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید.

اگر ریش تراش شما دارای باله‌های قابل تنظیم است، آنها را به درستی تنظیم کنید. این به اطمینان از اینکه تیغه‌ها در زاویه صحیح قرار گرفته‌اند و می‌توانند موها را به طور موثر بتراشنند کمک می‌کند. اگر مشکلی با ریش تراش خود دارید، دستورالعمل‌های سازنده را برای عیب‌یابی بررسی کنید. اگر هنوز نمی‌توانید مشکل را برطرف کنید، دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید.

علت شارژ نشدن ماشین ریش تراش

ماشین ریش تراش یکی از لوازم بهداشتی پرکاربرد است که برای اصلاح موهای صورت و بدن استفاده می‌شود. با این حال، ممکن است گاهی اوقات این دستگاه به درستی کار نکند و شارژ نشود. در این صورت، لازم است علت این مشکل را شناسایی و برطرف کنید.

در ادامه، برخی از علل شایع شارژ نشدن ماشین ریش تراش را بررسی می‌کنیم:

 • خرابی شارژر: یکی از دلایل اصلی شارژ نشدن ماشین ریش تراش، خرابی شارژر است. شارژر ممکن است دچار آسیب فیزیکی شده باشد یا به درستی کار نکند. در این صورت، باید شارژر را تعویض کنید.

 • خرابی باتری: با گذشت زمان و استفاده مکرر، باتری ماشین ریش تراش ممکن است خراب شود و دیگر نتواند شارژ شود. در این صورت، باید باتری را تعویض کنید.

 • مشکل در اتصال شارژر به ماشین ریش تراش: ممکن است شارژر به درستی به ماشین ریش تراش متصل نشده باشد. در این صورت، باید اتصال شارژر را بررسی کنید.

 • خرابی سوکت برق: ممکن است سوکت برقی که ماشین ریش تراش را به آن متصل می‌کنید خراب شده باشد. در این صورت، باید سوکت برق را تعویض کنید.

 • وجود مشکل در مدار داخلی ماشین ریش تراش: در برخی موارد، ممکن است مشکل در مدار داخلی ماشین ریش تراش باعث شارژ نشدن دستگاه شود. در این صورت، باید دستگاه را برای تعمیر به یک متخصص ببرید.

داغ کردن ریش تراش

تنظیم تیغه ماشین اصلاح

تنظیم تیغه ماشین اصلاح یک فرآیند ساده است که می‌تواند به بهبود عملکرد ریش تراش و اصلاح راحت‌تر کمک کند. برای تنظیم تیغه ماشین اصلاح، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ماشین اصلاح خود را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید.
 2. ریش تراش را به آرامی باز کنید تا تیغه‌ها نمایان شوند.
 3. باله‌های قابل تنظیم را پیدا کنید. معمولاً این باله‌ها در کنار تیغه‌ها قرار دارند.
 4. باله‌ها را به آرامی بچرخانید تا تیغه‌ها در زاویه صحیح قرار گیرند.
 5. ماشین اصلاح را دوباره جمع کنید و آن را روشن کنید.

برای تنظیم تیغه ماشین اصلاح، زاویه تیغه‌ها مهم است. تیغه‌ها باید در زاویه‌ای قرار گیرند که بتوانند موها را به طور موثر بتراشنند. زاویه مناسب برای تیغه‌های ماشین اصلاح بسته به نوع ماشین اصلاح و نوع موهای شما متفاوت است.

آیا می توانیم ماشین اصلاح خود را در خانه تعمیر کنیم؟

بعد از بیان ایرادات ریش تراش، می خواهیم بدانیم، آیا می شود خودمان ریش تراش را در خانه تعمیر کنیم؟ اگر خرابی ریش تراش به خاطر کپک زدن تیغه ها باشد، می توان با باز کردن دستگاه و خشک کردن آن مشکل را رفع کرد.
در صورت شکسته شدن پایه تیغه ها، فرسایش چرخ دنده ها، نیم سوز شدن موتور ها، باید دستگاه را به تعمیرکار نشان داد و نمی شود در خانه تعمیر کرد. وقتی باطری ها کهنه می شوند نیاز به تعویض دارند. تعویض باطری ها را می توان در خانه انجام داد. اکثر اوقات تعمیر ریش تراش توسط متخصیص این کار صورت می گیرد . موزر از جمله ریش تراش هایی است که با کمی دقت می توان در خانه تعمیر کرد.

تعمیر ماشین اصلاح در خانه

برای طولانی شدن عمر ریش تراش بهتر است که به نکاتی چون تمیز نگه داشتن تیغه ها و روغن کاری مداوم آن توجه کرد.

راهنمای خرید و استفاده از ماشین اصلاح

بهتر است با توجه به تنوع ریش تراش ها مدلی را انتخاب کنیم که مناسب پوستمان است. از ریش تراش ها برای کوتاه کردن موی بدن یا سر استفاده نکنیم. استفاده از ریش تراش ها برای کوتاه کردن موهای بلند و ضخیم سبب کوتاهی عمر ریش تراش و کندی سرعت آن می شود.
اگر از ریش تراش های ضد آب استفاده می کنید، حتما بعد از اصلاح آن را با حوله خشک کنید. ریش تراش را به صورت ایستاده قرار دهید تا کاملا خشک گردند. شارژ ناکافی سبب کشیده شدن مو زمان اصلاح می گردد. برای رفع این مشکل بهتر است ماشین اصلاح شارژ کافی داشته باشد.
گاهی اوقات مونتاژ نادرست سبب صدای زیاد ماشین اصلاح می گردد. با باز کردن موزر و بستن مجدد ضمایم آن طبق دفترچه راهنما مشکل صدای زیاد حل می گردد. روغن کاری مداوم دستگاه مانع سر وصدای زیاد ماشین اصلاح می شود. تعمیر ریش تراش بهتر است توسط تعمیرکار با تجربه در این زمینه انجام شود. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید خرابی ریش تراش خود را حل کنید.

شما در فروشگاه ویستا پرستیژ می توانید انواع ماشین اصلاح و ریش تراش را با توجه به نیاز و سلایق و بودجه خود انتخاب نمایید و در کوتاه ترین زمان ممکن سفارش خود را ثبت و تحویل بگیرید. همچنین در صورت بروز مشکل و ایرادات می توانید از شرایط پس از فروش و گارانتی محصول خود استفاده نمایید.

8 دیدگاه در “بررسی ایرادات رایج در ریش تراش ها و دلایل آن

 1. علی گفت:

  علت نتراشیدن ماشین ریش تراش موزر رو خیی خوب توضیح دادید

 2. فرهاد نوری گفت:

  فکر می کنم علت صدای زیاد در ماشین اصلاح موزر از بی کیفیت بودن دستگاهم میشه

 3. ervinmohammadi گفت:

  علت اصلاح نکردن ماشین موزر امکان داره از مناسب نبودن ریش تراش برای نوع مو باشه

 4. محمود حاجیوند گفت:

  دقیقا درست گفتید به نظرم برای رفع صدای ریش تراش موزر بهتره تیغه هاش تمیز باشه

 5. مازیار گفت:

  با سلام
  ببخشید ماشین اصلاح اخطار روغن و شارژ می‌دهد با اینکه تازه خریدم و چند بار بیشتر استفاده نشده نمیدونم چرا روشن نمیشه؟

  1. vistasg گفت:

   با سلام وقتتون بخیر، بهتره که روغن و شارژ ماشین اصلاحتون رو به خوبی بررسی کنید و اگر هم روغن و هم شارژ دستگاه مشکلی نداشت، هرچه سریع تر به فروشگاهی که دستگاه رو تهیه کردید اطلاع بدید، که یا محصولتون رو مرجوع و یا تعمیر کنند.

 6. علیرضا گفت:

  من یه ریش تراش roziapro HT9534 خریدم که از نظر کیفیت خیلی خوبه و اصلاح مناسبی هم داره ولی وقتی شارژش می کم تا آخر و کمی اصلاح میکنم میذارمش کنار، قرداش که میام میبینیم شارژش خیلی خالی کرده!
  مشکلش کجاست به نظرتون ؟

  1. vistasg گفت:

   سلام وقت بخیر، به نظر می رسه ریش تراش شما باتریش به درستی کار نمیکنه. بهتره با نمایندگی این ریش تراش تماس بگیرید. ولی احتمالاتی که میشه داد شامل باتری خراب، مشکل در اتصال و منتقل نشدن شارژ به ریش تراش، مشکلات نرم افزاری میشه. در هرصورت راهکارهایی مثل شارژ کردن ریش تراش به طور کامل و استفاده نکردن ریش تراش در دمای شدید ممکنه از خالی شدن سریع شارژ ریش تراش جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *