آیا سشوار برای مو ضرر دارد؟

عوارض سشوار مو برای بسیاری از افراد آشکار نیست؛ چراکه ممکن است افراد تنها به‌دنبال راهی سریع و آسان برای جذابیت بیشتر باشند و به مضرات استفاده از سشوار نمی‌اندیشند. سشوار می‌تواند موهایتان را به سرعت آراسته کند و ظاهری براق و جذاب به شما هدیه دهد؛ اما در عین‌حال می‌تواند مشکلاتی مانند ریزش، زبری، خشکی، موخوره و آسیب‌هایی به مغز را نیز برای شما به‌دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از سشوار در رابطه با معایب آن نیز بدانید. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بهینه‌تر از این محصول استفاده نمایید. در نتیجه شادابی موهایتان را برای همیشه حفظ خواهید کرد.

خرید سشوار

بررسی مضرات استفاده مداوم از سشوار

همان‌طور که می‌دانید استفاده گسترده از سشوار در جامعه مدرن امروز به یک هنجار تبدیل شده است و تقریباً همه افراد از آن استفاده می‌کنند؛ اما اغلب به‌دلیل دستیابی به زیبایی سریع، جنبه تاریک این ابزار نادیده گرفته می‌شود. بررسی ضرر سشوار برای مو به شما کمک می‌کند تا بتوانید موهای خود را سالم‌تر نگه دارید. همه ما به این موضوع وسوسه‌انگیز راحتی خشک کردن سریع مو با سشوار واقف هستیم؛ اما پیامدهای استفاده طولانی‌مدت و مکرر می‌تواند منجر به عواقب غیرقابل پیش‌بینی بر سلامت کلی مو گردد. بنابراین بهتر است که در مورد میزان مضرات سشوار برای مو بیشتر بدانیم.

1. ریزش مو

یکی از عوارض سشوار مو ریزش می‌باشد که احتمالاً دراستفاده طولانی مدت از آن به‌وجود می‌آید. مکانیزم جریان هوای متمرکز در سشوارهای مدرن به شما این امکان را می‌دهد تا بدون زحمت مدل موهای خاصی ایجاد کنید و در عین حال کنترل و دقت کلی را در طول فرآیند مدل‌دهی افزایش دهید. با این حال باید مراقب کم آبی پوست سر در اثر استفاده طولانی مدت از آن باشید. از قدیم گفته‌اند که قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود. در مورد استفاده از سشوار نیز همین موضوع مطرح است؛ اگر به‌صورت مدت طولانی از آن استفاده نمایید، باعث آسیب به پوست سر و از بین رفتن سد دفاعی پوست در برابر عوامل محیطی خواهید شد. در نتیجه بعد از مدتی شاهد ریزش و آسیب‌های دیگر به مو خواهید بود.

عوارض سشوار

2. خشکی مو

یکی از آسیب سشوار به مو خشکی بیش از حد مو است و اگر به‌طور مکرر از وسیله‌ای استفاده کنید، قطعاً به بدنتان آسیب می‌رسانید. یکی از عوارض سشوار مو زبری، خشکی و خشنی موها است. سشوارها با فناوری خشک کردن سریع طراحی شده‌اند که تبخیر سریع آب از موهای خیس را تضمین می‌کند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهند تا در مدت زمان کوتاه تری به ظاهری براق و زیبا دست پیدا کنند. با این حال قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد می‌تواند به مرور زمان منجر به خشکی و شکنندگی تارهای مو شود؛ زیرا گرما صد دفاعی مو را می‌شکند، رطوبت مفید آن را خارج می‌کند و دوشاخه شدن مو و شکنندگی آن را برای شما فراهم می‌آورد. این موضوع سبب دوشاخه شدن و خشکی مو می‌گردد. خشک کردن مو با سشوار همچنین می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، اگزما یا شوره شود.

بیشتر بخوانید: علت سرخ شدن المنت سشوار

3. ضعیف شدن فولیکولها

احتمالاً تا به امروز با خود فکر کرده‌اید که سشوار برای شما ضرر دارد یا خیر؟ یا شاید اصلا به معایب سشوار فکری نکرده باشید. باید بگوییم که این وسیله عوارض بسیاری را در صورت استفاده طولانی‌مدت برایتان ایجاد می‌کند. سشوارها با تنظیمات حرارتی که دارند، برای انواع نیازهای مدل دهی مختلف مو قابل تنظیم هستند که به شما امکان محافظت و تطبیق‌پذیری مو را می‌دهند. با این حال کاربران باید محتاط باشند؛ زیرا دمای بالا می‌تواند تعادل رطوبت طبیعی مو را مختل ساخته و باعث ضعیف شدن فولیکول‌های مو، وز و تیرگی (عدم درخشندگی) شود.

4. ضعیف شدن تار مو

یکی از عوارض سشوار مو، ضعیف شدگی تارها و ایجاد موخوره است. استفاده بی‌دقت از سشوار می‌تواند منجر به سوختگی تصادفی روی پوست سر یا مو گردد. به‌خصوص در صورت استفاده طولانی‌مدت از آن، این مشکل برایتان به‌وجود می‌آید. زمانی که پوست سر یا مو دچار آسیب شود، مواد معدنی برای ترمیم آماده می‌شوند و دیگر به همان میزان طبیعی که باید به ساقه‌های مو در جریان رشد و محافظت، ارسال نخواهند شد. به همین دلیل پس از مدتی شاهد ضعیف شدن، شکنندگی، ریزش و حتی دوشاخه شدن مو خواهید بود.

5. تاثیر منفی بر شنوایی

آیا سشوار ضرر دارد؟ سشوارهایی که به‌دلیل صدای بلند خود شناخته می‌شوند، می‌توانند منجر به ایجاد مزاحمت و ناراحتی هم برای شما و هم برای افرادی که در مجاورت شما هستند، گردند. البته این مورد برای افرادی که در سالن‌های آرایشی کار می‌کنند، بیشتر اتفاق می‌افتد؛ زیرا همواره در حال شنیدن صدای سشوار یا استفاده از آن هستند. دسی‌بلی که در اکثر سشوارهایی که ما با آن کار می‌کنیم، می‌تواند منجر به کاهش شنوایی گردد.

سشوار

6. میدان‌های الکترومغناطیسی مضر

یکی از عوارض سشوار مو، میدان‌های الکترمغناطیسی هستند، که روی مغز ایجاد می‌کنند. این دستگاه‌ها مقدار قابل توجهی برق مصرف می‌کنند که به نگرانی‌های زیست محیطی و افزایش قبوض انرژی می‌انجامد. یکی از عوارض سشوار مو تولید موج‌های الکتریکی است که باعث خستگی و شاید سردرد می‌شود. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن از سشوارهایی استفاده نمایید که برای بدن شما بی ضرر باشند.

راهکار برای کاهش عوارض سشوار بعد از حمام

اتخاذ راه حل‌هایی برای کاهش عوارض سشوار مو و تاثیر سشوار بر مو به شما کمک می‌کند تا موهایی سالم و درخشان داشته‌باشید. برای این‌کار چند نکته را مد نظر قرار دهید که به شرح زیر هستند:

 1. سشواري با فناوري پيشرفته انتخاب كنيد كه گرما را به‌طور يكنواخت پخش كند و آسيب حرارتي را به‌حداقل برساند. زمانی‌که گرما به‌خوبی پخش گردد، پوست سر، ساقه و فولیکول‌های مو دچار آسیب نمی‌شوند.
 2. قبل استفاده از سشوار از یک اسپری محافظ حرارت یا سرم روغن استفاده کنید تا مانعی بین ساقه مو و حرارت ایجاد شود. این می‌تواند به کاهش آسیب‌های ناشی از دمای بالا کمک کند.
 3. هنگام استفاده از سشوار، تنظیمات حرارت کمتر را انتخاب کنید. به‌خصوص اگر موهای شما آسیب‌پذیر می‌باشند. گرمای زیاد همیشه لازم نیست تا موها خشک شوند؛ تنها با باد سرد نیز این عمل اتفاق می‌افتد.
 4. برای آن‌که رطوبت موهایتان گرفته نشود و احساس خشکی و زبری نداشته‌باشید، بهتر است سشوار را حداقل 10 سانتی‌متر از موهای خود دور نگه دارید تا در معرض حرارت مستقیم قرار نگیرد و خطر آسیب کاهش پیدا کند.
 5. اگر موهای مجعدی دارید، استفاده از ضمیمه پخش‌کننده می‌تواند به پخش یکنواخت گرما و جریان هوا کمک کند و موخوره و آسیب را کاهش دهد.
 6. از استفاده روزانه از سشوار خودداری کنید. اجازه دهید تا حد امکان موهایتان به کمک هوا خشک شوند و سشوار را برای موقعیت‌های خاص یا زمانی که عجله دارید، کنار بگذارید.

طرز استفاده صحیح از سشوار

 • سشوار را حداقل 10 سانتی‌متر از موهای خود فاصله دهید. این کار مانع از سوختن (یا خشک‌کردن بیش از حد) کوتیکول مو می‌شود.
 • استفاده طولانی مدت از سشوار به موهای شما آسیب می‌سارند. بنابراین سعی کنید که گرما را به یک حالت متوسط ​​محدود نمایید یا اطمینان یابید که برای بخش‌های خاصی وقت زیادی صرف نمی‌کنید.
 • سعی کنید سشوار را روی درجه هوای سرد قرار دهید تا هم آسیبی به موها نرسد و هم درخشندگی آن‌ها حفظ شود.
 • برای محافظت و براقی موهایتان نیز می‌توانید از یک سرم ضد موخوره یا اسپری مو استفاده کنید.
 • زمانی که موهایتان هنوز آن حالت خیسی بعد از حمام را دارد، بهتر است که از گرمای زیاد سشوار برای خشک کردن استفاده نکنید؛ زیرا باعث آسیب شدید به مو می‌شود.

سشوار

عوارض سشوار برای کودکان

همان‌طور که سشوار می‌تواند برای بزرگسالان مضر باشد، به همان مقدار می‌تواند برای کودکان نیز ضرر داشته‌باشد. بهتر است به کودکان خود عادت دهید که از حوله برای خشک کردن موهایشان استفاده کنند یا اگر علاقه‌مند به استفاده از سشوار هستند، بهتر است که طرز استفاده درست را به آن‌ها آموزش دهید. می‌توانید سشوارهای مناسب کودکان را تهیه کنید که در بازار موجود هستند. به کودکان خود بیاموزید که سشوار را روی دمای متوسط یا کم تنظیم نمایند؛ زیرا گرمای زیاد پس از مدتی می‌تواند موهایشان را دچار آسیب و سوختگی کند. حتی صدای سشوار می‌تواند برای آن‌ها مضر باشد.

عوارض سشوار برای نوزاد: 

 • آسیب به پوست سر و مو
 • آسیب به چشم
 • مشکلات شنوایی
 • خطر سوختگی

سوالات متداول

عوارض سشوار برای مغز چیست؟

احتمالاً تا به حال به این موضوع نیندیشیده‌اید که سشوار ضرر دارد؛ اما اگر سشوار برای مدت طولانی توسط شخصی که به‌خوبی موهایش هیدراته نشده باشد، استفاده شود، می‌تواند سکته را به‌دنبال داشته باشد. گرمای سشوار می‌تواند سبب انقباض رگ‌های خونی در سر فرد گردد که این عامل منجر به سکته مغزی خواهد شد. حتی اگر این مشکل برایتان به‌وجود نیاید، گرمای زیاد سشوار مخصوصاً در سالن‌های آرایشی می‌تواند منجر به گرمازدگی، خستگی، بی‌حالی و حتی افت فشارخون شود. بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است از سشوار گرم برای سر خود استفاده نکنید. به گفته پزشکان متخصص، زنان مسن اگر مستعد سکته مغزی باشند، احتمال دارد با تکیه دادن به پشت در هنگام خشک‌کردن موهایشان، دچار سکته مغزی شوند. اگر به سر فشار زیادی وارد گردد، می‌تواند بیهوشی را نیز در پی داشته‌باشد.

بیشتر بخوانید: چرا سشوار باد گرم نمیزند؟

EMF و تشعشعات حرارتی دو نوع تشعشعاتی هستند که از سشوار ساطع می‌شوند. میزان تشعشعات ساطع شده به‌مدت 5 دقیقه، برابر با تابشی است که توسط یک تلفن همراه در هنگام استفاده از آن منتشر می‌گردد. تشعشعات حرارتی توسط دو فرآیند به تولید می‌رسند: فشرده‌سازی هوا که سبب دمیدن هوای گرم می‌گردد و خود مدار که باعث تابش مواد گرم به بیرون می‌شود. استشمام تشعشعات سشوار که در تعامل با مغز قرار دارند، باعث آسیب به آن می‌شود. این موضوع به مغز شما استرس وارد می‌کند که منجر به آسیب‌دیدگی حافظه شما خواهد شد و آغاز زودهنگام آلزایمر را به‌دنبال دارد.

سشوار برای نوزاد ضرر دارد؟

بسیاری از افراد فکر نمی‌کنند که سشوار ضرر دارد و با خیالی آسوده از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌اندیشند که سشوار راهی سریع و آسان برای خشک کردن موها است؛ اما باید این را بدانید که ضرر بسیاری برای نوزاد به همراه دارد. گرمای زیاد سشوار می‌تواند باعث سوختگی جدی شود و حتی صدای آن برای نوزاد بسیار بلند و آزاردهنده است. بهتر است که از استفاده از سشوار برای نوزادان خودداری کنید و روش ملایم‌تری مانند خشک کردن موها با حوله را انجام دهید؛ اما اگر قصد استفاده از سشوار را دارید، بهتر است سشوارهای مدل کودک را برای فرزندانتان خریداری کنید و دمای آن را در حالت سرد قرار دهید. می‌توانید از قبل روی گوش نوزادانتان گوش گیر قرار دهید یا از سشوار برای مدت کوتاهی استفاده کنید.

آیا باد سرد سشوار برای مو ضرر دارد؟

باد سرد سشوار آسیب و عوارض بسیار کمتری نسبت به باد گرم سشوار دارد، اما می تواند مضرات خاص خود را داشته باشد. در بعضی اوقات، باد سرد سشوار می‌تواند رطوبت مو را از بین ببرد و آن را خشک و شکننده کند. این امر به خصوص برای افرادی که موهای خشک یا آسیب‌دیده دارند، مشکل‌ساز می باشد و باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در مو شود، که مو را وزوزی و غیرقابل کنترل می‌کند. همچنین کوتیکول لایه بیرونی مو است، که از آن در برابر آسیب محافظت می‌کند. باد سرد سشوار می‌تواند کوتیکول را ضعیف کند و مو را در برابر عوامل مضر محیطی مانند نور خورشید، کلر و آلودگی آسیب‌پذیرتر کند.

سشوار

آیا سشوار باعث ریزش مو میشود؟

استفاده از سشوار به طور کلی باعث ریزش مو نمی‌شود. اما استفاده بیش از حد یا نادرست از آن می‌تواند به سلامت موها آسیب برساند و منجر به شکنندگی، موخوره و ریزش مو در برخی افراد شود. گرمای شدید سشوار می‌تواند رطوبت طبیعی مو را از بین ببرد و باعث خشکی، شکنندگی و موخوره شود. موهای ضعیف و شکننده بیشتر در معرض شکستن و ریزش قرار دارند.

ایا سشوار باعث شوره سر میشود؟

گرمای سشوار می‌تواند پوست سر را تحریک کند و باعث التهاب و خارش شود. خارش پوست سر می‌تواند منجر به خاراندن و تحریک بیشتر پوست سر شود، که این امر به نوبه خود می‌تواند شوره سر را بدتر کند. استفاده از سشوار به طور مستقیم باعث شوره سر نمی‌شود. اما می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که شوره سر را تشدید کند یا در افرادی که مستعد شوره سر هستند، آن را ایجاد کند.

ضرر سشوار بیشتره یا اتومو

تقریباً همه افراد چه آقایون و چه بانوان علاقه‌مند هستند که موهایی جذاب و درخشان داشته‌باشند. اتو و سشوار هر دو با توجه به استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود، در بین کاربران خود محبوب هستند؛ اما استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها باعث آسیب‌رسیدن به مو می‌شود. شاید برای شما جالب باشد بدانید که مو به‌طور طبیعی ساختاری ضعیف و شکننده دارد و حتی تابش مستقیم نور خورشید نیز می‌تواند آسیب‌های شدیدی به آن وارد کند. افرادی که به‌طور دائم از این دو وسیله استفاده می‌کنند، بعد از مدتی شفافیت و زیبایی موهای خود را از دست خواهند داد.

عوارض استفاده از سشوار

 • امکان ایجاد دانه‌هایی روی ساقه مو را فراهم می‌کند.
 • باعث نامنظم شدن ساقه مو می‌شود.
 • وزی و انشعاب مو را به‌وجود می‌آورد.
 • شاهد موهای خشک و شکننده خواهید بود.
 • الکتریسیته ساکن مو را به‌وجود می‌آورد.
 • زیبایی و طراوت موهای خود را از دست خواهید داد.
 • احتمال بروز آلرژی پوست سر را افزایش می‌دهد.

عوارض استفاده از اتو مو

 • در استفاده بیش از حد از اتومو باعث می شود موهای براق طبیعی خود را از دست بدهید.
 • موهای خشک و شکننده را تجربه خواهید کرد.
 • دچار موخوره خواهید شد.
 • یکنواختی و زیبایی موهای خود را از دست می‌دهید.
 • جنس و نوع موهایتان ممکن است تغییر کنند. برای مثال اگر موهایی چرب داشته‌باشید، احتمالاً به سمت خشک گرایش پیدا می‌کند.
 • ریزش مو
 • بین فولیکول‌های مو فاصله ایجاد می‌شود.
سخن پایانی

سشوار می‌تواند باعث آسیب‌رسیدن به مو مانند زبری، خشکی و ریزش شود. درک بهترین راه برای خشک کردن مو بدون آسیب رساندن بسیار مهم است. انتخاب آگاهانه و اتخاذ شیوه‌های مراقبت از مو می‌تواند این خطرات را کاهش دهد. بنابراین عوارض استفاده از سشوار مو را جدیدی بگیرید و از آن به‌صورت بهینه استفاده نمایید.

3 دیدگاه در “آیا سشوار برای مو ضرر دارد؟

 1. مهسا نوری گفت:

  اینکه آیا سشوار برای مو ضرر دارد یا خیر بستگی به طرز سشوار کشیدن مو داره که باید خیل اصولی و صحیح کشیده بشه تا باعث آسیب به مو نشه

 2. ریحانه عباسی گفت:

  عوارض و مضرات سشوار برای مو رو من خیلی شنیدم از دوستان ولی خودم به مشکلی تاحالا برنخوردم خوشبختانه

 3. مهدوی گفت:

  ضرر سشوار برای مو فکر میکنم اونقدر جدی نباشه و در نهایت با مراقبت و یا کوتاهی درست میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *