اپیلاسیون یا لیزر؟ کدام روش برای رفع موهای زائد بهتر است؟

دو مورد از رایج ‌ترین روش ‌های حذف موهای زائد که کمتر کسی پیدا می‌ شود که نام این روش ‌ها را نشنیده باشد، لیزر و اپیلاسیون یا دستگاه و ابزار های مختلف مانند اپلیدی هستند. برای آشنایی با این روش ‌ها و اینکه لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لازم است هر دو روش و مزایا و معایبشان مورد بررسی قرار گیرند. برای پاسخ به این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر، بایستی هر کدام از این دو شیوه‌ی از بین بردن موهای زائد را جداگانه بررسی کرد.

برای حذف دائمی موهای زائد اپیلاسیون بهتره یا لیزر؟

ویژگی اپیلاسیون لیزر
روش حذف مو موها را از ریشه جدا می کند فولیکول مو را از بین می برد
ماندگاری 2 تا 4 هفته دائمی (با جلسات متعدد)
درد متوسط تا شدید کم تا متوسط
زمان لازم برای هر جلسه 30 دقیقه تا 1 ساعت 15 دقیقه تا 1 ساعت
هزینه هر جلسه ارزان گران
مناسب برای چه کسانی انواع پوست، به جز پوست های بسیار حساس افراد با پوست روشن و موهای تیره
عوارض جانبی قرمزی، التهاب، موهای زیرزمینی قرمزی، التهاب، تغییر رنگ پوست
مزایا سریع، ارزان، قابل انجام در خانه ماندگاری دائمی، بدون نیاز به اصلاح مکرر
معایب دردناک، نیاز به جلسات متعدد، رشد مجدد مو گران، زمان بر، نیاز به جلسات متعدد، عوارض جانبی احتمالی

برخی روش ‌ها همچون کندن موی زائد و یا تراشیدن آن از گذشته تا به حال رواج داشته است. در کنار این موارد، طی دهه‌ های اخیر استفاده از کرم موبر نیز به عنوان یکی از روش ‌های رفع موهای زائد شناخته می‌ شود. اما واضح است که هیچ یک از این روش‌ ها موجب حذف موهای زائد به صورت دائمی نشده است. در این میان، اپیلاسیون به عنوان یک روش بسیار مؤثر و کارآمد برای حذف موهای زائد شناخته شد و مواد آن در بازار لوازم آرایشی به فروش رفت.

این روش از میزان محبوبیت بالایی برخوردار شد که البته هنوز هم با همین محبوبیت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اما در سال‌ های اخیر، با معرفی لیزر، انقلاب و تحول عظیمی در حذف دائمی موهای زائد به وقوع پیوست. چراکه با استمرار در انجام لیزر، می‌ تواند تا حد بسیاری در حذف کامل موهای زائد مؤثر باشد. این روش بر پایه تخریب سلول ‌های پیاز موهای زائد به وسیله پرتوهای پرانرژی و متمرکز نور است که موجب ممانعت از رشد مجدد آن‌ها می ‌شود. از این جهت تعداد مواردی که پس از انجام لیزر مجدداً با مشکل رشد موهای زائد مواجه بوده ‌اند، بسیار محدود است.

اما اپیلاسیون از مکانیزم کاملاً متفاوتی با لیزر برخوردار است. لازمه استفاده از این روش، به کار بردن ابزارهای خاصی است. اما با تهیه کردن لوازم مورد نیاز برای انجام اپیلاسیون، افراد می ‌توانند اپیلاسیون را انجام دهند. از این جهت روش اپیلاسیون اغلب پرطرفدارتر است. موم داغ، پارچه تمیز و اپلیکاتور تنها مواردی هستند که برای اپیلاسیون مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

لیزر بهتره یا وکس

بیشتر بخوانید: بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

درد لیزر بیشتر است یا اپیلاسیون؟

انجام هر دو روش حذف موهای زائد (لیزر و اپیلاسیون) برای افراد با درد همراه است. اما این درد برای هر دوی این روش ‌ها یکسان نیست و از شدت متفاوتی برخوردار است. بنابراین لازم است این مورد تفاوت اپیلاسیون و لیزر نیز مورد توجه قرار گیرد. با توجه به روش و پروسه انجام هر دو روش، واضح است که درد حذف موهای زائد در روش اپیلاسیون به مقدار قابل توجهی بیشتر از درد روش لیزر است. در واقع با توجه به تجربیات افراد می‌ توان مدعی شد برخی از آن‌ها در حین انجام لیزر حتی هیچ دردی را احساس نمی ‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است که برای کنترل میزان درد در روش حذف موهای زائد به روش لیزر، گاهی از بی‌ حس کننده‌ ها نیز استفاده می ‌شود که این مورد نیز تأثیر چشمگیری در کاهش میزان درد در لیزر خواهد داشت. اما در اپیلاسیون چنین شرایطی امکان پذیر نیست و لاجرم باید درد ناشی از حذف موهای زائد را تحمل کرد.

از نظر قیمت لیزر بهتر است یا اپیلاسیون

هزینه هر جلسه انجام اپیلاسیون به مقدار قابل توجهی، از هزینه هر جلسه لیزر کمتر است. اما این موضوع تنها برای یک یا چند جلسه صادق است و صرفاً در بازه زمانی کوتاهی می‌توان مدعی کمتر  بودن هزینه ‌های اپیلاسیون نسبت به لیزر شد. با توجه به اینکه لیزر موهای زائد طی چند جلسه می ‌تواند به صورت دائمی موجب از بین رفتن موهای زائد شود و اپیلاسیون حذف دائمی موهای زائد را در پی نخواهد داشت، در بلند مدت هزینه انجام اپیلاسیون به مرور از لیزر بیشتر خواهد شد.

بنابراین با یک حساب سرانگشتی می ‌توان دریافت که هزینه‌ های لیزر با توجه به حذف دائمی موهای زائد و تعداد جلسات محدود، در حالت کلی بسیار کمتر از هزینه ‌های انجام اپیلاسیون است که موهای زائد را به صورت دائمی حذف نمی‌ کند و جلسات آن نیز همیشگی است. بنابراین اگر بخواهیم با توجه به هزینه ‌های لازم برای حذف موهای زائد به این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر پاسخ دهیم، قطعاً می ‌توانیم لیزر را انتخاب کنیم.

مقایسه اپیلاسیون و لیزر از نظر ایمنی

لیزر به عنوان یک روش غیر تهاجمی و کاملاً امن برای حذف موهای زائد شناخته شده است. بنابراین در صورتی که تمایل به حذف ایمن موهای زائد خود دارید، ما روش لیزر را برای این کار به شما توصیه می ‌کنیم. البته حذف موهای زائد به وسیله لیزر، عوارضی مانند التهاب و قرمز شدن پوست را نیز در پی خواهد داشت که این موارد نیز توسط لوسیون‌ ها، کرم‌ ها و مراقبت ‌های بعد از لیزر کنترل خواهند شد.

این در حالی است که روش حذف موهای زائد به روش اپیلاسیون و پس از انجام آن، موجب ایجاد جوش بر روی پوست و مخصوصاً در قسمت ‌های حساس پوست خواهد شد. همچنین با توجه به ایجاد حالت کششی برای پوست در انجام اپیلاسیون، به مرور زمان پوست دچار افتادگی و چروک می ‌شود.

قبل و بعد اپیلاسیون و لیزر

لیزر

لیزر به عنوان یکی از روش ‌های نوین حذف موهای زائد به شمار می‌ رود که این کار در واقع توسط دستگاه انجام می‌شود. در پروسه انجام لیزر، دستگاهی به کار گرفته می‌ شود که توسط تاباندن پرتوهای اشعه ایکس، موجب حذف موهای زائد می ‌گردد. این دستگاه یا در واقع روش لیزر را می ‌توان یکی از نتایج پیشرفت علم دانست. اما با این وجود، در اینکه لیزر بهتره یا اپیلاسیون، همچنان نمی ‌توان نظر قطعی داد و لیزر را روش قطعی ‌تری دانست.

در پروسه انجام لیزر، پرتوهایی حاوی اشعه‌ های ایکس و در قالب ساختار نور، به لایه ‌های زیرین پوست تابانده، و در واقع وارد آن می ‌شوند و سپس توسط رنگ‌ دانه ‌های پوست جذب می ‌گردد. نتیجه این موضوع از بین رفتن فولیکول ‌های موهای زائد و کاهش رشد آن‌ها خواهد بود. لازمه از بین رفتن فولیکول مو، حذف پیاز مو است که در روند انجام لیزر، خون که در فولیکول با  اکسیژن تغذیه می ‌شود، تحت دمای بالا سوزانده می‌ شود. این دما تقریباً به میزان 70 درجه می ‌رسد.

معایب لیزر

بدیهی است که هر روشی برای حذف موهای زائد با معایبی نیز همراه خواهد بود. اما با توجه به جدید بودن روش  لیزر و همچنین میزان تب موجود در رابطه با لیزر در میان افراد جامعه، این معایب اغلب بیان نمی‌ شوند. اما جهت انجام هر روشی لازم است ابتدا معایب آن را نیز بررسی کنید تا بتوانید پاسخ مناسب‌تری برای این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر داشته باشید.

طبق مواردی که گفته شد، لیزر با حرارت بالا همراه است و از این جهت، واضح است که می‌ تواند در شرایطی، تا حدی سوختگی را به همراه داشته باشد. در پی سوختگی، درد، التهاب و قرمز شدن پوست نیز وجود خواهند داشت که این موارد از شایع‌ ترین معایب لیزر به شمار می ‌روند.

ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، عفونت و تغییر در رنگ در سطح پوست از دیگر مواردی است که در بسیاری از موارد دیده شده است. البته شدت هر کدام از این عوارض در افراد مختلف یکسان نیست و نسبت به شرایط مختلف افراد، میزان این موارد نیز متفاوت خواهد بود. آسیب به چشم را نیز می‌ توان از دیگر معایب لیزر دانست. چراکه پرتوهای ساطع شده از لیزر، می ‌توانند برای محیط چشم افراد آسیب زا باشند.

مزایای لیزر

استفاده از روش لیزر با توجه به سرعت نتیجه دهی و کمتر بودن میزان درد در حذف موهای زائد، توانسته توجه اغلب افراد را به خود جلب کند. در واقع امروزه اکثریت در پاسخ به این سوال که لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لیزر را انتخاب می ‌کنند. این سطح رضایت در پی مزایای روش لیزر اتفاق افتاده است که یکی از مزایای لیزر، همین سرعت بالا در نتیجه دهی است.

لیزر

گاهی افراد این روش را با توجه به محدود بودن تعداد جلسات آن، یک روش مقرون به صرفه نیز تلقی می ‌کنند که این مورد را نیز می ‌توان به عنوان یک مزیت برای لیزر در نظر گرفت. از بین بردن تمام انواع مو و حتی موهای زیر پوستی از دیگر مزایای لیزر است. همچنین نتیجه دائمی و ماندگار، درد کمتر، یکدست شدن پوست، روشن ‌تر و شفاف ‌تر شدن رنگ پوست و مواردی از این دست نیز جزو مزیت‌ ها و فواید لیزر برای حذف موهای زائد شناخته می‌ شوند.

با توجه به موارد عنوان شده برای لیزر، تا اینجای کار می ‌توان مدعی شد پاسخ پرسش برای حذف موهای زائد لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لیزر خواهد بود. چراکه اغلب افراد در کنار حذف موهای زائد، به دنبال دستیابی به این موارد نیز هستند. از این جهت لیزر می‌ تواند در شرایط مختلف انتظارات و نیازهای افراد را مرتفع کند.

اپیلاسیون

قدمت استفاده از روش اپیلاسیون برای حذف موهای زائد، از لیزر بیشتر است. این روش با توجه به ساده ‌تر بودن و قابل دسترس بودن آن، سال‌ های سال است که مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین با توجه به صافی و لطافت بسیار بالای پوست پس از اپیلاسیون و البته رویش دیرتر موهای زائد، این روش همواره از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است و اکنون نیز بسیاری از افراد از آن استفاده می ‌کنند. این روش می ‌تواند توسط خود فرد و در منزل نیز انجام شود.

اما واضح است که اگر افراد ماهر اپیلاسیون را انجام دهند، تأثیر آن بیشتر و بهتر خواهد بود. همان طور که پیش‌تر ذکر شد، انجام اپیلاسیون توسط فرد ماهر، خارج شدن تمام فولیکول ‌های مو را از پوست در پی خواهد داشت که این مورد ممکن است در اپیلاسیونی که توسط خود فرد انجام می ‌شود، اتفاق نیفتد. نتیجه این مورد، داشتن پوستی لطیف، یکدست و بدون مو برای فرد خواهد بود.

معایب اپیلاسیون

در ادامه پاسخ دادن به پرسش اپیلاسیون بهتره یا لیزر، لازم است به معایب اپیلاسیون نیز بپردازیم. یکی از معایب بدیهی این روش حذف موهای زائد درد بسیار آن است. همچنین با توجه به اینکه در انجام اپیلاسیون، اغلب ریشه و فولیکول مو سالم باقی می‌ ماند، میزان رشد موهای زیر پوستی افزایش خواهد یافت. چراکه مو مجدداً رشد می‌ کند و این رشد در قالب موی زیر پوستی صورت می ‌گیرد.

اینکه اپلاسیون برای بدن خوبه یا بد؟ بستگی به پوست شما نیز دارد. اگر پوست شما جزو پوست ‌های حساس است و از بیماری ‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، التهاب ‌های پوستی و مواردی از این دست رنج می ‌برید، پیشنهاد ما به شما خودداری و پرهیز از انجام اپیلاسیون است. چراکه انجام اپیلاسیون برای پوست ‌های حساس و دارای التهاب، شدیدتر شدن شرایط را در پی خواهد داشت.

وکس

مزایای اپیلاسیون

اپیلاسیون موها را از ریشه جدا می کند، به این معنی که می توانید تا چند هفته از پوستی صاف و بدون مو لذت ببرید. با اپیلاسیون مکرر، رشد موها به تدریج کندتر و ظریف تر می شود. برخلاف اصلاح که نیاز به انجام روزانه یا چند بار در هفته دارد، اپیلاسیون می تواند تا چند هفته پایداری داشته باشد و با کاهش نیاز به اصلاح، می توانید تحریک پوست ناشی از تیغ را به طور قابل توجهی کاهش دهید. اپیلاسیون می تواند به سرعت و به طور کارآمد موهای زائد را از ناحیه بزرگی از پوست از بین ببرد.

چند روز بعد از اپیلاسیون میشه لیزر کرد؟

به هیچ عنوان قبل از شروع جلسات لیزر مو از وکس استفاده نکنید، حداقل ۴ هفته قبل از لیزر موها از اپیلاسیون، وکس و استفاده از کرم‌های موبر خودداری کنید. 

سخن نهایی

در این مقاله به تمام مواردی که لازم است افراد در مقایسه رایج ‌ترین روش ‌های حذف موهای زائد بدانند، پرداختیم. همچنین کوشیدیم به سوال اپیلاسیون بهتره یا لیزر، تا حد امکان پاسخ دهیم تا اطلاعات افراد در خصوص این موارد افزایش یابد و بتوانند روش بهتری را انتخاب کنند. اما لازم است همواره به این نکته توجه ویژه داشته باشید که جهت انجام لیزر یا اپیلاسیون، مراجعه به مراکز معتبر می ‌تواند کیفیت مورد نظر را کاملاً برآورده کند.

5 دیدگاه در “اپیلاسیون یا لیزر؟ کدام روش برای رفع موهای زائد بهتر است؟

 1. حنانه افشار گفت:

  اپیلاسیون بهتره یا لیزر به نظرم بستگی به بدن و آستانه تحمل درد داره و طبق اون باید تصمیم گرفت

 2. پروانه گفت:

  درسته من خودم نمیدونستم لیزر بهتر است یا اپیلاسیون تا اینکه یک جلسه اپیلاسیون رفتم و واقعا خیلی دردناک تر از لیزر بود و لیزر رو ترجیح دادم

 3. پروانه گفت:

  درسته من خودم نمیدونستم لیزر بهتر است یا اپیلاسیون تا اینکه یک جلسه اپیلاسیون رفتم و واقعا خیلی دردناک تر از لیزر بود و لیزر رو ترجیح دادم

 4. شایسته چشمی گفت:

  سلام لیزر یا اپیلاسیون من فکر میکنم یکی هستن و تعداد جلسات و نتیجه گیری داخل هرکدوم متفاوته

 5. نیلوفر دانایی گفت:

  اینکه بخوام بگم از نظر درد لیزر بهتره یا اپیلاسیون تفاوت زیادی ندارند و جفتشون رو تجربه کردم ولی بازهم اپیلاسیون دردش کمی بیشتر از لیزره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *