اپیلاسیون یا لیزر؟ کدام روش برای رفع موهای زائد بهتر است؟

حذف موهای زائد یکی از مواردی است که امروزه اغلب افراد در رابطه با آن دغدغه دارند. چراکه این موضوع اغلب تأثیر بالایی در میزان اعتماد به نفس افراد خواهد داشت. از این جهت حذف یا لااقل کمتر شدن موهای زائد می ‌تواند در افزایش اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی افراد نقش مهمی داشته باشد. همچنین پیدا کردن یک روش برای حذف دائمی موهای زائد که تبعات منفی برای سلامت پوست نداشته باشد نیز به یکی از فاکتورهای مهم در حذف آن‌ها تبدیل شده است. دو مورد از رایج ‌ترین روش ‌های حذف موهای زائد که کمتر کسی پیدا می‌ شود که نام این روش ‌ها را نشنیده باشد، لیزر و اپیلاسیون با دستگاه و ابزار های مختلف مانند اپلیدی هستند. برای آشنایی با این روش ‌ها و اینکه لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لازم است هر دو روش و مزایا و معایبشان مورد بررسی قرار گیرند.

بررسی این دو روش و بیان مزایا و معایب و مواردی از این دست در رابطه با لیزر و اپیلاسیون، موجب می ‌شود افراد بتوانند روش صحیح ‌تر و مناسب ‌تری را جهت حذف موهای زائد انتخاب کنند و در عین حال، از سلامت پوستشان نیز کاملاً محافظت شود. برای پاسخ به این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر، بایستی هر کدام از این دو شیوه‌ی از بین بردن موهای زائد را جداگانه بررسی کرد.

برای حذف دائمی موهای زائد لیزر بهتره یا اپیلاسیون؟

برخی روش ‌ها همچون کندن موی زائد و یا تراشیدن آن از گذشته تا به حال رواج داشته است. در کنار این موارد، طی دهه‌ های اخیر استفاده از کرم موبر نیز به عنوان یکی از روش ‌های رفع موهای زائد شناخته می‌ شود. اما واضح است که هیچ یک از این روش‌ ها موجب حذف موهای زائد به صورت دائمی نشده است. در این میان، اپیلاسیون به عنوان یک روش بسیار مؤثر و کارآمد برای حذف موهای زائد شناخته شد و مواد آن در بازار لوازم آرایشی به فروش رفت.

این روش از میزان محبوبیت بالایی برخوردار شد که البته هنوز هم با همین محبوبیت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اما در سال‌ های اخیر، با معرفی لیزر، انقلاب و تحول عظیمی در حذف دائمی موهای زائد به وقوع پیوست. چراکه با استمرار در انجام لیزر، می‌ تواند تا حد بسیاری در حذف کامل موهای زائد مؤثر باشد. این روش بر پایه تخریب سلول ‌های پیاز موهای زائد به وسیله پرتوهای پرانرژی و متمرکز نور است که موجب ممانعت از رشد مجدد آن‌ها می ‌شود. از این جهت تعداد مواردی که پس از انجام لیزر مجدداً با مشکل رشد موهای زائد مواجه بوده ‌اند، بسیار محدود است.

اما اپیلاسیون از مکانیزم کاملاً متفاوتی با لیزر برخوردار است. لازمه استفاده از این روش، به کار بردن ابزارهای خاصی است. اما با تهیه کردن لوازم مورد نیاز برای انجام اپیلاسیون، افراد می ‌توانند اپیلاسیون را انجام دهند. از این جهت روش اپیلاسیون اغلب پرطرفدارتر است. موم داغ، پارچه تمیز و اپلیکاتور تنها مواردی هستند که برای اپیلاسیون مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

البته در صورتی که این کار توسط فرد ماهری انجام شود، تمام فولیکول ‌های مو از داخل پوست خارج خواهد شد. بنابراین برخی افراد با توجه به سادگی و کم‌ هزینه بودن اپیلاسیون، در پاسخ این سوال که اپلاسیون بهتر است یا لیزر، اپیلاسیون را انتخاب می ‌کنند. لازم به ذکر است که فولیکول‌ های مویی که در لایه درم پوست وجود داشته‌ اند، با اپیلاسیون خارج نمی‌ شوند و در همان لایه باقی خواهند ماند.

 

قبل و بعد اپیلاسیون و لیزر

لیزر

لیزر به عنوان یکی از روش ‌های نوین حذف موهای زائد به شمار می‌ رود که این کار در واقع توسط دستگاه انجام می‌شود. در پروسه انجام لیزر، دستگاهی به کار گرفته می‌ شود که توسط تاباندن پرتوهای اشعه ایکس، موجب حذف موهای زائد می ‌گردد. این دستگاه یا در واقع روش لیزر را می ‌توان یکی از نتایج پیشرفت علم دانست. اما با این وجود، در اینکه لیزر بهتره یا اپیلاسیون، همچنان نمی ‌توان نظر قطعی داد و لیزر را روش قطعی ‌تری دانست.

در پروسه انجام لیزر، پرتوهایی حاوی اشعه‌ های ایکس و در قالب ساختار نور، به لایه ‌های زیرین پوست تابانده، و در واقع وارد آن می ‌شوند و سپس توسط رنگ‌ دانه ‌های پوست جذب می ‌گردد. نتیجه این موضوع از بین رفتن فولیکول ‌های موهای زائد و کاهش رشد آن‌ها خواهد بود. لازمه از بین رفتن فولیکول مو، حذف پیاز مو است که در روند انجام لیزر، خون که در فولیکول با  اکسیژن تغذیه می ‌شود، تحت دمای بالا سوزانده می‌ شود. این دما تقریباً به میزان 70 درجه می ‌رسد.

تعداد جلسات لیزر چقدر است؟

عوامل مختلفی بر رشد موهای زائد و قدرت آن‌ها تأثیر می‌ گذارد که این عوامل، برای هر فرد کاملاً منحصر به فرد و متفاوت با دیگری است. همچنین بدیهی است که برای حذف کامل موهای زائد لازم است جلسات لیزر چند بار تکرار شوند که دفعات تکرار آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از مهم‌ترین این عوامل می‌ توان به نوع دستگاه لیزر، ژنتیک فرد، ضخامت موها، تغذیه فرد، وضعیت جسمانی فرد و مواردی از این دست اشاره کرد. اما در حالت کلی می ‌توان بازه‌ ای 6 الی 10 جلسه‌ ای را برای انجام و تکرار لیزر در نظر گرفت. البته لازم به ذکر است که بین هر جلسه با جلسه بعدی لیزر باید 30 الی 45 روز تفاوت زمانی وجود داشته باشد. هرچند با توجه به موارد گفته شده، حتی این مقدار نیز برای افرادی با شرایط مختلف می‌ تواند تغییر کند و متفاوت باشد.

معایب لیزر

بدیهی است که هر روشی برای حذف موهای زائد با معایبی نیز همراه خواهد بود. اما با توجه به جدید بودن روش  لیزر و همچنین میزان تب موجود در رابطه با لیزر در میان افراد جامعه، این معایب اغلب بیان نمی‌ شوند. اما جهت انجام هر روشی لازم است ابتدا معایب آن را نیز بررسی کنید تا بتوانید پاسخ مناسب‌تری برای این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر داشته باشید.

طبق مواردی که گفته شد، لیزر با حرارت بالا همراه است و از این جهت، واضح است که می‌ تواند در شرایطی، تا حدی سوختگی را به همراه داشته باشد. در پی سوختگی، درد، التهاب و قرمز شدن پوست نیز وجود خواهند داشت که این موارد از شایع‌ ترین معایب لیزر به شمار می ‌روند.

ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، عفونت و تغییر در رنگ در سطح پوست از دیگر مواردی است که در بسیاری از موارد دیده شده است. البته شدت هر کدام از این عوارض در افراد مختلف یکسان نیست و نسبت به شرایط مختلف افراد، میزان این موارد نیز متفاوت خواهد بود.

آسیب به چشم را نیز می‌ توان از دیگر معایب لیزر دانست. چراکه پرتوهای ساطع شده از لیزر، می ‌توانند برای محیط چشم افراد آسیب زا باشند. البته لازم به ذکر است که برخی از این معایب عنوان شده را می ‌توان به وسیله لوسیون‌ ها و کرم‌ های مختلف کنترل کرد تا شدت آن افزایش نیابد. برخی دیگر نیز ممکن است تنها در جلسات اول اتفاق بیفتند که با استفاده از کرم‌ های مخصوص، این موارد نیز کاهش خواهند یافت و موجب خواهد شد آسیب ‌های پوستی به حداقل میزان ممکن برسد.

مزایای لیزر

استفاده از روش لیزر با توجه به سرعت نتیجه دهی و کمتر بودن میزان درد در حذف موهای زائد، توانسته توجه اغلب افراد را به خود جلب کند. در واقع امروزه اکثریت در پاسخ به این سوال که لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لیزر را انتخاب می ‌کنند. این سطح رضایت در پی مزایای روش لیزر اتفاق افتاده است که یکی از مزایای لیزر، همین سرعت بالا در نتیجه دهی است.

گاهی افراد این روش را با توجه به محدود بودن تعداد جلسات آن، یک روش مقرون به صرفه نیز تلقی می ‌کنند که این مورد را نیز می ‌توان به عنوان یک مزیت برای لیزر در نظر گرفت. از بین بردن تمام انواع مو و حتی موهای زیر پوستی از دیگر مزایای لیزر است. همچنین نتیجه دائمی و ماندگار، درد کمتر، یکدست شدن پوست، روشن ‌تر و شفاف ‌تر شدن رنگ پوست و مواردی از این دست نیز جزو مزیت‌ ها و فواید لیزر برای حذف موهای زائد شناخته می‌ شوند.

با توجه به موارد عنوان شده برای لیزر، تا اینجای کار می ‌توان مدعی شد پاسخ پرسش برای حذف موهای زائد لیزر بهتره یا اپیلاسیون، لیزر خواهد بود. چراکه اغلب افراد در کنار حذف موهای زائد، به دنبال دستیابی به این موارد نیز هستند. از این جهت لیزر می‌ تواند در شرایط مختلف انتظارات و نیازهای افراد را مرتفع کند.

 

لیزر

مراقبت ‌های بعد از لیزر

اغلب افراد پس از جلسات لیزر، با عوارض آن مواجه می‌ شوند. در چنین شرایطی برای جلوگیری از شدیدتر شدن وضعیت و همچنین بهبود شرایط، لازم است مراقبت‌ هایی بعد از لیزر انجام شود. در واقع بعد از لیزر پوست حساس‌تر خواهد شد و از این جهت مراقبت ‌هایی را می ‌طلبد.

یکی از این مراقبت‌ ها اجتناب از تماس پوست با آب استخر است. با توجه به اینکه آب استخر به میزان بالایی دارای کلر است و کلر نیز به عنوان یکی از محرک ‌های قوی پوست شناخته می ‌شود، لازم است از استخر رفتن  پرهیز کنید. البته این موضوع تنها مربوط به 48 ساعت پس از لیزر است. در واقع شما تنها 48 ساعت پس از لیزر نباید با آب استخر تماس داشته باشید و پس از آن، استخر رفتن هیچ منعی نخواهد داشت.

همچنین تماس لباس با بدن پس از لیزر نیز می‌ تواند احساس ناخوشایندی را در پی داشته باشد و البته موجب تحریک پوست حساس شده شود. از این جهت لازم است از پوشیدن لباس‌ های تنگ و چسبان تا چند روز بپرهیزید و به جای این لباس ‌ها، از لباس ‌های سبک، نرم و گشاد استفاده نمایید.

دوش آب گرم نیز به عنوان یکی از ممنوعیت ‌های بعد از لیزر به حساب می ‌آید. افزایش دمای پوست می ‌تواند تأثیرگذاری لیزر را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و نتیجه دلخواه و مورد نظر شما حاصل نشود. از این جهت لازم است تا چند روز از دوش آب گرم فاصله بگیرید.

بهترین دستگاه لیزر

در رابطه با انتخاب بهترین دستگاه لیزر و اعطای این عنوان به یک دستگاه مربوط به لیزر، تا به حال نظرات بسیار متفاوتی گزارش شده است. دستگاه ‌های مختلف با عملکردهای گوناگون و متفاوتی برای لیزر وجود دارند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در حالت کلی دستگاه ‌های لیزر با طول موج کار می‌ کنند و از این جهت تفاوت دستگاه‌ های مختلف لیزر را گاهی می ‌توان به طول موج آن‌ها ربط داد.

همچنین به تبع اختلاف در طول موج مربوط به دستگاه‌های مختلف لیزر، فرکانس و حتی انرژی دستگاه‌های گوناگون نیز متفاوت خواهد بود. انتخاب بهترین دستگاه لیزر ارتباطی به سوال اصلی مقاله که لیزر بهتره یا اپیلاسیون ندارد. اما به نسبت شرایط مختلف افراد، می ‌تواند به آن‌ها در انتخاب دستگاه کمک کند.

با این حال نمی ‌توان میان چندین دستگاه مختلف که هر کدام مزایا و معایب منحصر به فردی دارند، عنوان بهترین را تنها برای یکی از این دستگاه ‌ها در نظر گرفت. از این جهت بهتر است برای انتخاب دستگاه مناسب برای انجام لیزر، حتماً با پزشک پوست خود مشورت کنید.

اپیلاسیون

قدمت استفاده از روش اپیلاسیون برای حذف موهای زائد، از لیزر بیشتر است. این روش با توجه به ساده ‌تر بودن و قابل دسترس بودن آن، سال‌ های سال است که مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین با توجه به صافی و لطافت بسیار بالای پوست پس از اپیلاسیون و البته رویش دیرتر موهای زائد، این روش همواره از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است و اکنون نیز بسیاری از افراد از آن استفاده می ‌کنند. این روش می ‌تواند توسط خود فرد و در منزل نیز انجام شود.

اما واضح است که اگر افراد ماهر اپیلاسیون را انجام دهند، تأثیر آن بیشتر و بهتر خواهد بود. همان طور که پیش‌تر ذکر شد، انجام اپیلاسیون توسط فرد ماهر، خارج شدن تمام فولیکول ‌های مو را از پوست در پی خواهد داشت که این مورد ممکن است در اپیلاسیونی که توسط خود فرد انجام می ‌شود، اتفاق نیفتد. نتیجه این مورد، داشتن پوستی لطیف، یکدست و بدون مو برای فرد خواهد بود.

روش حذف موهای زائد با اپیلاسیون، به لوازم ساده‌ ای نیاز دارد که اغلب در منازل نیز پیدا می‌ شود. این لوازم عبارت‌‌اند از: پارچه تمیز، موم داغ و اپلیکاتور. البته لازم به ذکر است که گاهی می ‌توان از هر وسیله دیگری برای پخش موم به جای اپلیکاتور استفاده کرد. در روش اپیلاسیون، لازم است مقداری از موم داغ در جهت رویش مو در سطح پوست قرار داده شود و کاملاً در سطح پوست پخش شود. سپس روی قسمتی از پوست که به موم آغشته شده است پارچه ‌ای قرار داده شود. پس از قرار دادن پارچه روی موم داغ، لازم است تا سرد شدن موم صبر کرد و با دست، کاملاً پارچه را روی موم و در جهت رویش مو فشار داد. پس از سرد شدن موم، در جهت مخالف رویش مو، پارچه با سرعت کشیده می‌شود.

تعداد جلسات اپیلاسیون چقدر است؟

این مورد نیز همانند تعداد جلسات لیزر است و نمی ‌توان تعداد جلسات دقیقی را برای حذف موهای زائد با اپیلاسیون متصور شد. اما در روش حذف موهای زائد با اپیلاسیون، با توجه به اینکه موهای زائد از ریشه از پوست جدا می ‌شوند، زمان بیشتری طول می ‌کشد تا رویش مجدد مو اتفاق بیفتد.

از این جهت با توجه به سرعت رشد موهای افراد و موارد دیگری که در این امر دخیل هستند، می‌توان گفت در حالت کلی رویش مجدد موهای زائد از یک تا چند هفته بعد از انجام اپیلاسیون زمان خواهد برد. پس از رویش مجدد این موها نیز لازم است مراحل اپیلاسیون مجدداً انجام شود. بنابراین تعداد جلسات مشخص و دقیق برای حذف موهای زائد با روش اپیلاسیون وجود ندارد.

اما لازم به ذکر است که انجام اپیلاسیون برای حذف موهای زائد در طولانی مدت، کاهش تعداد این موها را به دنبال خواهد داشت. درواقع با توجه به اینکه در این روش موهای زائد از قسمت ریشه از پوست خارج می ‌شوند، استفاده مداوم از این روش می ‌تواند تعداد این موها را در طولانی مدت به حداقل مقدار ممکن برساند و آن‌ها را ضعیف کند.

 

وکس

معایب اپیلاسیون

در ادامه پاسخ دادن به پرسش اپیلاسیون بهتره یا لیزر، لازم است به معایب اپیلاسیون نیز بپردازیم. یکی از معایب بدیهی این روش حذف موهای زائد درد بسیار آن است. همچنین با توجه به اینکه در انجام اپیلاسیون، اغلب ریشه و فولیکول مو سالم باقی می‌ ماند، میزان رشد موهای زیر پوستی افزایش خواهد یافت. چراکه مو مجدداً رشد می‌ کند و این رشد در قالب موی زیر پوستی صورت می ‌گیرد.

اگر پوست شما جزو پوست ‌های حساس است و از بیماری ‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، التهاب ‌های پوستی و مواردی از این دست رنج می ‌برید، پیشنهاد ما به شما خودداری و پرهیز از انجام اپیلاسیون است. چراکه انجام اپیلاسیون برای پوست ‌های حساس و دارای التهاب، شدیدتر شدن شرایط را در پی خواهد داشت. لازم به ذکر است که انجام اپیلاسیون به افرادی که تمایل به داشتن پوست صاف و شفاف دارند نیز توصیه نمی ‌شود. زیرا لازمه انجام هر جلسه از اپیلاسیون، رشد حداقل چهار میلی متر موهای زائد است و لاجرم باید رشد مو را بین دو جلسه اپیلاسیون پذیرفت و آن را تحمل کرد.

مراقبت ‌های بعد از اپیلاسیون

بعد از انجام اپیلاسیون پوست حساس‌تر می ‌شود و لازم است برخی موارد در نظر گرفته شود تا نتیجه دلخواه از انجام اپیلاسیون حاصل شود. یکی از این موارد پرهیز از دوش ‌های طولانی و اسکراب کردن پوست و البته دوش با آب داغ است. چراکه این موارد می ‌توانند تحریک پوست را تشدید کنند. همچنین اگر هنگام انجام اپیلاسیون پوست آسیب ببیند، لازم است از لمس محل آسیب دیده اجتناب شود تا باکتری به داخل پوست نفوذ نکند. بهتر است پس از انجام اپیلاسیون از پوشیدن لباس ‌های تنگ نیز پرهیز شود.

مقایسه هزینه لیزر و اپیلاسیون

هزینه هر جلسه انجام اپیلاسیون به مقدار قابل توجهی، از هزینه هر جلسه لیزر کمتر است. اما این موضوع تنها برای یک یا چند جلسه صادق است و صرفاً در بازه زمانی کوتاهی می‌توان مدعی کمتر  بودن هزینه ‌های اپیلاسیون نسبت به لیزر شد. با توجه به اینکه لیزر موهای زائد طی چند جلسه می ‌تواند به صورت دائمی موجب از بین رفتن موهای زائد شود و اپیلاسیون حذف دائمی موهای زائد را در پی نخواهد داشت، در بلند مدت هزینه انجام اپیلاسیون به مرور از لیزر بیشتر خواهد شد.

بنابراین با یک حساب سرانگشتی می ‌توان دریافت که هزینه‌ های لیزر با توجه به حذف دائمی موهای زائد و تعداد جلسات محدود، در حالت کلی بسیار کمتر از هزینه ‌های انجام اپیلاسیون است که موهای زائد را به صورت دائمی حذف نمی‌ کند و جلسات آن نیز همیشگی است. بنابراین اگر بخواهیم با توجه به هزینه ‌های لازم برای حذف موهای زائد به این سوال که اپیلاسیون بهتره یا لیزر پاسخ دهیم، قطعاً می ‌توانیم لیزر را انتخاب کنیم.

درد لیزر بیشتر است یا اپیلاسیون؟

انجام هر دو روش حذف موهای زائد (لیزر و اپیلاسیون) برای افراد با درد همراه است. اما این درد برای هر دوی این روش ‌ها یکسان نیست و از شدت متفاوتی برخوردار است. بنابراین لازم است این مورد تفاوت اپیلاسیون و لیزر نیز مورد توجه قرار گیرد. با توجه به روش و پروسه انجام هر دو روش، واضح است که درد حذف موهای زائد در روش اپیلاسیون به مقدار قابل توجهی بیشتر از درد روش لیزر است. در واقع با توجه به تجربیات افراد می‌ توان مدعی شد برخی از آن‌ها در حین انجام لیزر حتی هیچ دردی را احساس نمی ‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است که برای کنترل میزان درد در روش حذف موهای زائد به روش لیزر، گاهی از بی‌ حس کننده‌ ها نیز استفاده می ‌شود که این مورد نیز تأثیر چشمگیری در کاهش میزان درد در لیزر خواهد داشت. اما در اپیلاسیون چنین شرایطی امکان پذیر نیست و لاجرم باید درد ناشی از حذف موهای زائد را تحمل کرد.

مقایسه اپیلاسیون و لیزر از نظر ایمنی

لیزر به عنوان یک روش غیر تهاجمی و کاملاً امن برای حذف موهای زائد شناخته شده است. بنابراین در صورتی که تمایل به حذف ایمن موهای زائد خود دارید، ما روش لیزر را برای این کار به شما توصیه می ‌کنیم. البته حذف موهای زائد به وسیله لیزر، عوارضی مانند التهاب و قرمز شدن پوست را نیز در پی خواهد داشت که این موارد نیز توسط لوسیون‌ ها، کرم‌ ها و مراقبت ‌های بعد از لیزر کنترل خواهند شد.

این در حالی است که روش حذف موهای زائد به روش اپیلاسیون و پس از انجام آن، موجب ایجاد جوش بر روی پوست و مخصوصاً در قسمت ‌های حساس پوست خواهد شد. همچنین با توجه به ایجاد حالت کششی برای پوست در انجام اپیلاسیون، به مرور زمان پوست دچار افتادگی و چروک می ‌شود.

سخن نهایی

در این مقاله به تمام مواردی که لازم است افراد در مقایسه رایج ‌ترین روش ‌های حذف موهای زائد بدانند، پرداختیم. همچنین کوشیدیم به سوال اپیلاسیون بهتره یا لیزر، تا حد امکان پاسخ دهیم تا اطلاعات افراد در خصوص این موارد افزایش یابد و بتوانند روش بهتری را انتخاب کنند. اما لازم است همواره به این نکته توجه ویژه داشته باشید که جهت انجام لیزر یا اپیلاسیون، مراجعه به مراکز معتبر می ‌تواند کیفیت مورد نظر را کاملاً برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *