بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

برای خلاصی از این موهای زائد به روش ‌های مختلفی دست می ‌زنیم، از جمله استفاده از تیغ، بند انداختن، اپیلیدی، وکس، کرم مو بر و غیره که از روش های قدیمی بوده که هر کدامشان مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از دغدغه‌ های مهم افرادی که لیزر صورت انجام می‌ دهند، این است که چگونه بعد از انجام لیزر، صورت خود را اصلاح کنند؟ یا اصلا آیا نیازی به اصلاح صورت بعد از لیزر هست؟ مراقبت ‌های قبل و بعد از لیزر صورت و اصلاح صورت بعد از لیزر برای اثرگذاری هر چه بیشتر و حذف موهای زائد، حائز اهمیت است.

اصلاح صورت بعد از لیزر

امروزه یکی از پر طرفدارترین روش ها برای از بین بردن موهای صورت، استفاد از لیزر هست که جلسات متعددی نیاز هست تا رشد مو متوقف شود در فواصل این جلسات احتمال رشد موهای فعال هست و برای بهتر نتیجه گرفتن از لیزر باید نحوه و مدت زمان اصلاح صورت را بدانیم.

خرید اپیلیدی

نکاتی در اصلاح صورت بعد از لیزر خیلی مهم است که به یاد داشته باشیم از جمله اینکه طی 2 الی 3 روز بعد از لیزر، به هیچ عنوان از محصولات خیلی تهاجمی لایه بردار و شیمیایی استفاده نشود. برای اصلاح صورت بعد از لیزر بهتر است باید بدانید که از دیدگاه تاثیر روی نتیجه‌ی لیزر، شیو صورت بعد از لیزر با تیغ، اثر منفی روی آن ندارد؛ اما با توجه به اصلاح پیش از لیزر و خود عمل لیزر که کمی سبب تحریک پوست خواهند شد، بهتر است چند روزی صبر کنید تا پوست به طور کامل بهبود یابد. می توانید 2 الی 3 روز بعد از لیزر از یک تیغ تیز یا یک ژیلت تمیز، صورت خود را شیو نمایید تا در روند دوره لیزر درمانی، از شر موهای زائدی که همچنان رشد دارند، خلاص شوید. فقط دقت کنید که برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوس، شیو را در جهت رویش موها انجام دهید.

نکات مهم اصلاح صورت بعد از لیزر

بعد از لیزر برای اینکه حساسیت پوست و قرمزی صورت را حداقل برسانید، بهتر است بعد از اصلاح صورت با لیزر، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. همچنین از کمپرس خنک بعد از لیزر صورت استفاده نمایید. مهم است که حداقل تا چند روز پس از لیزر صورت از هرگونه محصول خشن یا لایه بردار اجتناب کنید.

مراقبت از صورت بعد از لیزر

اصلاح صورت بعد از لیزر خوب است در حالی که پوستتان نرمال باشد؛ ولی اگر پوست حساسی دارید و در اثر لیزر پوستتان ملتهب شده بهتر است بعد از چند روز اصلاح صورت بگیرد. استفاده از ژل های اصلاح نیز می تواند در کاهش سوختگی و حساسیت تیغ و ژیلت، موثر باشد. به طور کلی از طریق مشورت با ارائه دهنده مراقبت ‌های بهداشتی یا تکنسین لیزر نیز می توانید در این زمینه راهنمایی بگیرید. در صورتی که جلسات لیزر را نزد یک تکنسین انجام می دهید، با توجه به شناختی که از شرایط پوستی شما دارد، می تواند شما را به بهترین نحو راهنمایی کند.

مراقبت بعد از لیزر صورت

برای کاهش عوارض و ناراحتی ‌های بعد از لیزر صورت و برای به حداقل رساندن قرمزی و التهاب پوست، رعایت یک‌سری نکات الزامی است:

 • از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • از محصولات آرایشی شیمایی قوی و آرایش غلیظ پرهیز نمایید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید به مدت طولانی اجتناب کنید.
 • اگر نیاز باشد که به مدت طولانی در معرض نور خورشید باشید، از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید.

بیشتر بدانید: اپیلاسیون بهتره یا لیزر؟

عوارض لیزر صورت

در روش های قدیمی اصلاح صورت که شامل بند و وکس و موم و کرم‌ موبر می ‌شد، عوارضی هم به چشم می‌ خورد و این طبیعی است که بعد از لیزر صورت عوارضی هم دیده شود، اما باید بگوییم که عوارض لیزر به مراتب کمتر از روش های قدیمی حذف موهای زائد است.

بعد از لیزر صورت احتمال بروز یکسری عوارض طبیعی مانند قرمزی و التهاب، درد خفیف و پوسته پوسته شدن صورت در ناحیه لیزر وجود دارد که جای نگرانی نیست. چرا که این عوارض گذرا بوده و با گذشت زمان برطرف می ‌شود و نیز با انتخاب بهترین دستگاه لیزر و مشورت با یک پزشک متخصص امکان کاهش این عوارض وجود دارد. چرا که در صورت استفاده از دستگاه هایی که طول موج و زمان تابش بیشتری دارند، احتمال بروز عوارض بیشتر خواهد بود. همچنین افرادی که پوست تیره ‌تری دارند عوارض بیشتری را مشاهده خواهند کرد. ولی در کل همه این عوارض طبیعی است و با گذشت زمان از بین خواهند رفت پس بهتر است که مراقبت های بعد از لیزر را جدی بگیریم.

با این حال، در صورت استفاده از دستگاه های غیر استاندارد و عدم تبحر تکنسین انجام لیزر، ممکن است عوارضی چون ایجاد سوختگی، جوش، درد و حتی اثرات دائمی بر روی پوست صورت را نیز در پی داشته باشد.

لیزر صورت

فواید لیزر صورت

برای روش های قدیمی باید انرژی و وقت زیادی صرف شده و هر دو سه هفته یکبار برای خلاصی از این موهای زائد، اقدام می شد. اما با لیزر در دفعات متعدد برای مدت قابل توجهی از شر موهای صورت خود خلاص خواهید شد. لیزر در کل فواید زیادی دارد که می‌توان به عدم نیاز به اصلاح صورت بعد از لیزر اشاره کرد که به مرور زمان صورت نیازی به اصلاح نخواهد داشت و نیز موجب صاف و لطیف شدن پوست می‌شود. این موضوعات منجر به افزایش اعتماد به ‌نفس فرد در مورد زیبایی و آراستگی خود شده و از همه مهم تر منجر به کاهش اتلاف وقت و صرف انرژی در منزل یا سالن های آرایشی خواهد شد.

بعد از لیزر صورت چه کنیم؟

بعد از لیزر موهای صورت برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم، باید یکسری مراقبت هایی را رعایت کنیم از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجتناب از آرایش سنگین و مواد شیمیایی قوی برا آرایش است.
 • استفاده از مرطوب کننده ها و آبرسان‌های مخصوص پوست حساس بعد از لیزر
 • شیو صورت بعد از لیزر در فاصله زمانی حداقل یکی دو روز بعد از لیزر
 • نشستن صورت با آب داغ و عدم استحمام قبل از 24 ساعت با آب داغ.
 • استفاده از کمپرس یخ، کرم ضد التهاب و آب سرد برای کاهش ناراحتی بعد از عمل لیزر
 • اجتناب از آفتاب و اسنفاده از کرم ‌های ضد آفتاب

در نظر باید بگیریم که جلسات بعدی لیزر عموما بعد از چهار تا شش هفته برنامه ریزی می ‌شود و تا متوقف شدن رشد موها ادامه خواهد داشت. پس در این فاصله رعایت توصیه‌ های مراقبتی پزشک یا تکنسین بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

قبل از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

در پاسخ به سوال بعد از لیزر پوست صورت چه کنیم؟ بهتر است قبل از مراجعه به لیزر یکسری مراقبت هایی را بدانیم تا برای بعد از لیزر نتیجه بهتری را رقم بزنیم. برای انجام لیزر بهتر است قبل از لیزر صورت به نکات زیر توجه نمایید تا روند کار بهتر و نتیجه کار رضایت بخش باشد:

 • اصلاح صورت قبل از لیزر باید در 24 ساعت قبل از انجام لیزر باشد و فقط با تیغ شیو نمایید.
 • اصلاح صورت باید با استفاده از تیغ تیز و ژیلت تمیز باشد. تیغ تیز و ژیلت تمیز برای جلوگیری از تحریک یا عفونت پوست بسیار مهم است.
 • شیو صورت قبل از لیزر باعث می‌شود مو‌ها طوری باشند که لیزر به طور مؤثر به فولیکول ‌های مو برسد.
 • اصلاح صورت قبل از لیزر در جهت رشد مو نیز می‌تواند به جلوگیری از تحریک کمک کند.

لیزر صورت

 • آیا بعد از لیزر صورت میتوان بند انداخت؟ از کندن مو یا بند یا وکس و اپیلاسیون و یا هر عمل دیگری که باعث بیرون کشیدن ریشه مو می‌شود، خودداری نمایید. توصیه می‌ شود که یک ماه پیش از لیزر، از انجام این اعمال خودداری کنید. پس به طور جدی از بند انداختن صورت بعد از لیزر خودداری نمایید.
 • همچنین یک ماه پیش از انجام لیزر، از محصولات لایه بردار و برنزه کردن و سولاریوم نیز بایستی خودداری کرد.

سوالات متداول

چند روز بعد از لیزر شیو کنیم؟

به طور کلی، توصیه می شود که بعد از لیزر موهای زائد، حداقل 3 تا 7 روز صبر کنید تا قبل از شیو کردن. این به دلیل آن است که لیزر فولیکول های مو را هدف قرار می دهد و آنها را از بین می برد و پوست شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. شیو کردن زودهنگام بعد از لیزر می تواند خطر تحریک، قرمزی، التهاب و حتی عفونت را افزایش دهد.

ارایش بعد از لیزر صورت امکان پذیر است؟

 توصیه می شود که 24 ساعت بعد از جلسه لیزر و در صورتی که قرمزی پوست از بین رفته است، از آرایش استفاده نمایید. همچنین بهتر است که حداقل تا 24 ساعت و تا زمان از بین رفتن قرمزی پوست، از کرم های ضد جوش صورت نیز استفاده نکنید. 

چند ساعت بعد از لیزر می توان صورت را شست؟

شستن صورت یکی از عواملی است که برای هر فردی روزانه نیاز هست و اگر این اتفاق نیفتد، حس خوبی نداریم؛ بنابراین بعد از عمل لیزر اولین سوالی که به ذهن همه می ‌رسد، این است که کی می توان پس از لیزر صورت را شست؟ شستن صورت بلافاصله بعد از لیزر  می‌تواند عوارضی داشته باشد؛ بنابراین با انتخاب بهترین زمان شستن صورت بعد از انجام عمل لیزر، عوارض احتمالی تا حد زیادی کاهش می ‌یابند و درمان لیزر مفید و موثر خواهد بود.

لیزر صورت

بهترین زمان شستن صورت با آب ۲۴ ساعت بعد از انجام درمان لیزر می ‌باشد. بهتر است قبل از آب برای تمیز کردن پوست  از پاک‌کننده ‌های ملایم مناسب پوست‌های حساس استفاده کرد. همچنین استفاده از کرم‌ های مرطوب ‌کننده بعد از انجام لیزر صورت باعث کاهش خشکی، قرمزی و حساسیت پوست صورت خواهد شد. همچنین برای استحمام بعد از لیزر نیز از آب سرد استفاده نمایید؛ البته استحمام نیز بعد از 24 ساعت توصیه می ‌شود.

بعد از لیزر صورت میشه بند انداخت؟

بعد از لیزر صورت، به طور کلی توصیه می شود که از بند انداختن خودداری کنید. این به دلیل آن است که لیزر می تواند پوست را حساس تر کند و بند انداختن می تواند باعث تحریک، قرمزی و التهاب شود.  از بندهای پلاستیکی یا نخی که می توانند خشن باشند خودداری کنید و همچنین  از کشیدن محکم بند خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث درد و قرمزی شود.

سخن آخر

لیزر صورت می تواند در حذف موهای زائد نقش بسزایی دارد و شما را از شر موهای زائد راحت می کند. اما برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر لیزر و عدم آسیب پذیری و عوارض لیزر، حتما باید نکاتی را رعایت کنید. شیو صورت بعد از لیزر به طور کلی عارضه خاص و ممانعتی ندارد؛ اما با توجه به اینکه پوست صورت در حالت عادی هم حساس و آسیب پذیر است و پس از انجام لیزر ممکن است دچار تحریک و حساسیت شود، بایستی اصلاح صورت بعد از لیزر پس از رفع کامل این اثرات، انجام پذیرد. همچنین تیز و تمیز بودن تیغ نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا سبب ایجاد حساسیت نشود. رعایت مواردی چون اصلاح در جهت رشد موها، استفاده از کمپرس یخ و عدم اپیلاسیون یا سایر روش هایی که با کندن مو همراه هستند، در مورد شیو صورت بعد از لیزر دارای اهمیت هستند.

10 دیدگاه در “بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

 1. لیلا فرهانی گفت:

  بند انداختن صورت بعد از لیزر اصلا کار درست و صحیحی نیست

 2. مریم حق وردی گفت:

  همه مراکز میگن اصلاح صورت بعد از لیزر انجام ندیم ولی واقعا کار سختیهه ولی آدم ناچاره به اصلاح

 3. ملینا اسحاق زاده گفت:

  ارایش بعد از لیزر صورت رو اصلا پیشنهاد نمیکنم هرموقع اینکارو کردم کلی پوستم جوش زد و خراب شد متاسفانهه

 4. بیتا رخی گفت:

  اینکه بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم کلا فکر کنم سوال نادرستی باشه چون اکثر مراکز لیزر و دکترها میگن اصلاح انجام نشه ولی خب به قول بقیه خانوم ها کار سختیه که صورت اصلاح نشه تا یک ماه

 5. کیمیا گفت:

  اصلاح صورت بعد از لیزر رو من با ژیلت انجام میدم چون بهتر از بند انداختنه که مو رو از ریشه در میاره. ژیلت مو رو ضخیم تر میکنه و همونطور که میدونید لیزر روی موهای ضخیم زودتر نتیجه میده

 6. روشنک گفت:

  خیلی مقاله درست و عالی بود و اینکه سوال آیا بعد از لیزر صورت میتوان بند انداخت رو داخل مقاله آورید خیلی مفید تر کرده بود محتوارو

 7. هانی رسولی گفت:

  این سوال که بعد از لیزر صورت میشه بند انداخت اصلا جالب نیست واقعا، چون بعد لیزر چرا باید بند انداخت اصلا برای پوست خوب نیست

 8. مهشید گفت:

  سلام، بند انداختن صورت بعد از لیزر اصلا کار درستی نیست

 9. لیلا قلی زاده گفت:

  خیلی از مشتری هایی که میان لیزر اولین سوالشون اینه که چند روز بعد از لیزر صورت میتوان شیو کرد،
  دراصل باید لیزر به لیزر شیو نکرد و اگرم شیو کرد با ژیلت انجام بشه

 10. الهه نصیری گفت:

  برای پاسخ به سوال بعد از لیزر کی شیو کنیم برا کاربران بهتره بگم بهتره بین لیزر شیوی نکنید چون تاثیر لیزر رو بی تاثیر میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *