بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

موهای زائد بدن چه بخواهیم چه نخواهیم، همچنان رشد خواهند کرد. پوست صورت از نقاط حساس بدن بوده و حذف موهای زائد صورت تاثیر فراوانی در زیبایی فرد دارد، بنابراین برای خلاصی از این موهای زائد به روش ‌های مختلفی دست می ‌زنیم، از جمله استفاده از تیغ، بند انداختن، اپیلیدی، وکس، کرم مو بر و غیره که از روش های قدیمی بوده که هر کدامشان مزایا و معایب خاص خود را دارند. در صورت به کارگیری روش نامناسب، علاوه بر اتلاف وقت و صرف انرژی آسیب هایی نیز بر پوست وارد می ‌کنند. در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش دستگاه‌ های لیزر، یکی از روش‌ های نوین برای حذف موهای زائد از صورت، استفاده از لیزر هست.

یکی از دغدغه‌ های مهم افرادی که لیزر صورت انجام می‌ دهند، این است که چگونه بعد از انجام لیزر، صورت خود را اصلاح کنند؟ یا اصلا آیا نیازی به اصلاح صورت بعد از لیزر هست؟ مراقبت ‌های قبل و بعد از لیزر صورت و اصلاح صورت بعد از لیزر برای اثرگذاری هر چه بیشتر و حذف موهای زائد، حائز اهمیت است.

اصلاح صورت بعد از لیزر

امروزه یکی از پر طرفدارترین روش ها برای از بین بردن موهای صورت، استفاد از لیزر هست که جلسات متعددی نیاز هست تا رشد مو متوقف شود در فواصل این جلسات احتمال رشد موهای فعال هست و برای بهتر نتیجه گرفتن از لیزر باید نحوه و مدت زمان اصلاح صورت را بدانیم.

نکاتی در اصلاح صورت بعد از لیزر خیلی مهم است که به یاد داشته باشیم از جمله اینکه طی 2 الی 3 روز بعد از لیزر، به هیچ عنوان از محصولات خیلی تهاجمی لایه بردار و شیمیایی استفاده نشود. برای اصلاح صورت بعد از لیزر بهتر است باید بدانید که از دیدگاه تاثیر روی نتیجه‌ی لیزر، شیو صورت بعد از لیزر با تیغ، اثر منفی روی آن ندارد؛ اما با توجه به اصلاح پیش از لیزر و خود عمل لیزر که کمی سبب تحریک پوست خواهند شد، بهتر است چند روزی صبر کنید تا پوست به طور کامل بهبود یابد. می توانید 2 الی 3 روز بعد از لیزر از یک تیغ تیز یا یک ژیلت تمیز، صورت خود را شیو نمایید تا در روند دوره لیزر درمانی، از شر موهای زائدی که همچنان رشد دارند، خلاص شوید. فقط دقت کنید که برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوس، شیو را در جهت رویش موها انجام دهید.

مراقبت بعد از لیزر صورت

برای کاهش عوارض و ناراحتی ‌های بعد از لیزر صورت و برای به حداقل رساندن قرمزی و التهاب پوست، رعایت یک‌سری نکات الزامی است:

 • از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • از محصولات آرایشی شیمایی قوی و آرایش غلیظ پرهیز نمایید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید به مدت طولانی اجتناب کنید.
 • اگر نیاز باشد که به مدت طولانی در معرض نور خورشید باشید، از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید.

مراقبت از صورت بعد از لیزر

چند ساعت بعد از لیزر می توان صورت را شست؟

شستن صورت یکی از عواملی است که برای هر فردی روزانه نیاز هست و اگر این اتفاق نیفتد، حس خوبی نداریم؛ بنابراین بعد از عمل لیزر اولین سوالی که به ذهن همه می ‌رسد، این است که کی می توان پس از لیزر صورت را شست؟

شستن صورت بلافاصله بعد از لیزر  می‌تواند عوارضی داشته باشد؛ بنابراین با انتخاب بهترین زمان شستن صورت بعد از انجام عمل لیزر، عوارض احتمالی تا حد زیادی کاهش می ‌یابند و درمان لیزر مفید و موثر خواهد بود.

بهترین زمان شستن صورت با آب ۲۴ ساعت بعد از انجام درمان لیزر می ‌باشد. بهتر است قبل از آب برای تمیز کردن پوست  از پاک‌کننده ‌های ملایم مناسب پوست‌های حساس استفاده کرد. همچنین استفاده از کرم‌ های مرطوب ‌کننده بعد از انجام لیزر صورت باعث کاهش خشکی، قرمزی و حساسیت پوست صورت خواهد شد. همچنین برای استحمام بعد از لیزر نیز از آب سرد استفاده نمایید؛ البته استحمام نیز بعد از 24 ساعت توصیه می ‌شود.

عوارض لیزر صورت

در روش های قدیمی اصلاح صورت که شامل بند و وکس و موم و کرم‌ موبر می ‌شد، عوارضی هم به چشم می‌ خورد و این طبیعی است که بعد از لیزر صورت عوارضی هم دیده شود، اما باید بگوییم که عوارض لیزر به مراتب کمتر از روش های قدیمی حذف موهای زائد است.

بعد از لیزر صورت احتمال بروز یکسری عوارض طبیعی مانند قرمزی و التهاب، درد خفیف و پوسته پوسته شدن صورت در ناحیه لیزر وجود دارد که جای نگرانی نیست. چرا که این عوارض گذرا بوده و با گذشت زمان برطرف می ‌شود و نیز با انتخاب بهترین دستگاه لیزر و مشورت با یک پزشک متخصص امکان کاهش این عوارض وجود دارد. چرا که در صورت استفاده از دستگاه هایی که طول موج و زمان تابش بیشتری دارند، احتمال بروز عوارض بیشتر خواهد بود. همچنین افرادی که پوست تیره ‌تری دارند عوارض بیشتری را مشاهده خواهند کرد. ولی در کل همه این عوارض طبیعی است و با گذشت زمان از بین خواهند رفت پس بهتر است که مراقبت های بعد از لیزر را جدی بگیریم.

با این حال، در صورت استفاده از دستگاه های غیر استاندارد و عدم تبحر تکنسین انجام لیزر، ممکن است عوارضی چون ایجاد سوختگی، جوش، درد و حتی اثرات دائمی بر روی پوست صورت را نیز در پی داشته باشد.

فواید لیزر صورت

برای روش های قدیمی باید انرژی و وقت زیادی صرف شده و هر دو سه هفته یکبار برای خلاصی از این موهای زائد، اقدام می شد. اما با لیزر در دفعات متعدد برای مدت قابل توجهی از شر موهای صورت خود خلاص خواهید شد. لیزر در کل فواید زیادی دارد که می‌توان به عدم نیاز به اصلاح صورت بعد از لیزر اشاره کرد که به مرور زمان صورت نیازی به اصلاح نخواهد داشت و نیز موجب صاف و لطیف شدن پوست می‌شود. این موضوعات منجر به  افزایش اعتماد به ‌نفس فرد در مورد زیبایی و آراستگی خود شده و از همه مهم تر منجر به کاهش اتلاف وقت و صرف انرژی در منزل یا سالن های آرایشی خواهد شد.

دستگاه لیزر صورت

دستگاه لیزر کار اصلی را در رفع موهای زائد صورت که یکی از نقاط حساس بدن هست بر عهده دارد و با کمتر کردن موها، شیو صورت بعد از لیزر را به مراتب راحتر می ‌کند. لیزر موهای صورت امروزه تبدیل شده به یکی از روش ‌های پرطرفدار رفع دائمی موهای زائد بدن که با بوجود آمدن دستگاه ‌های لیزر در انواع مختلف موجب خلاصی از سالن ‌های اپیلاسیون، تیغ، شیوکردن، وکس و کرم ‌های موبر و غیره شده.

یکی از موارد بسیار مهم، برای نتیجه‌گیری بهتر و عوارض کمتر انتخاب دستگاه لیزر مناسب خواهد بود. دستگاه های با طول موج بلند و تابش اشعه زیاد باعث سوختن پوست شده و حتی موجب تغییر رنگ پوست خواهد شد. دستگاه های لیزر با فناوری های مختلف الکساندرایت، دایود و ان دی تولید می شوند که لیزرهای ND به خاطر برخورداری از طول موج بیشتر و پرتو مادون قرمز قوی تر، بیشتر برای نقاط تیره بدن مناسب هستند و برای صورت، گزینه‌ی مناسبی محسوب نمی شوند.

 

دستگاه لیزر صورت

 

بعد از لیزر صورت چه کنیم؟

بعد از لیزر موهای صورت برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم، باید یکسری مراقبت هایی را رعایت کنیم از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجتناب از آرایش سنگین و مواد شیمیایی قوی برا آرایش است.
 • استفاده از مرطوب کننده ها و آبرسان‌های مخصوص پوست حساس بعد از لیزر
 • شیو صورت بعد از لیزر در فاصله زمانی حداقل یکی دو روز بعد از لیزر
 • نشستن صورت با آب داغ و عدم استحمام قبل از 24 ساعت با آب داغ.
 • استفاده از کمپرس یخ، کرم ضد التهاب و آب سرد برای کاهش ناراحتی بعد از عمل لیزر
 • اجتناب از آفتاب و اسنفاده از کرم ‌های ضد آفتاب

در نظر باید بگیریم که جلسات بعدی لیزر عموما بعد از چهار تا شش هفته برنامه ریزی می ‌شود و تا متوقف شدن رشد موها ادامه خواهد داشت. پس در این فاصله رعایت توصیه‌ های مراقبتی پزشک یا تکنسین بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

قبل از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

در پاسخ به سوال بعد از لیزر پوست صورت چه کنیم؟ بهتر است قبل از مراجعه به لیزر یکسری مراقبت هایی را بدانیم تا برای بعد از لیزر نتیجه بهتری را رقم بزنیم. برای انجام لیزر بهتر است قبل از لیزر صورت به نکات زیر توجه نمایید تا روند کار بهتر و نتیجه کار رضایت بخش باشد:

 • اصلاح صورت قبل از لیزر باید در 24 ساعت قبل از انجام لیزر باشد و فقط با تیغ شیو نمایید.
 • اصلاح صورت باید با استفاده از تیغ تیز و ژیلت تمیز باشد. تیغ تیز و ژیلت تمیز برای جلوگیری از تحریک یا عفونت پوست بسیار مهم است.
 • شیو صورت قبل از لیزر باعث می‌شود مو‌ها طوری باشند که لیزر به طور مؤثر به فولیکول ‌های مو برسد.
 • اصلاح صورت قبل از لیزر در جهت رشد مو نیز می‌تواند به جلوگیری از تحریک کمک کند.
 • آیا بعد از لیزر صورت میتوان بند انداخت؟ از کندن مو یا بند یا وکس و اپیلاسیون و یا هر عمل دیگری که باعث بیرون کشیدن ریشه مو می‌شود، خودداری نمایید. توصیه می‌ شود که یک ماه پیش از لیزر، از انجام این اعمال خودداری کنید. پس به طور جدی از بند انداختن صورت بعد از لیزر خودداری نمایید.
 • همچنین یک ماه پیش از انجام لیزر، از محصولات لایه بردار و برنزه کردن و سولاریوم نیز بایستی خودداری کرد.

نکات مهم اصلاح صورت بعد از لیزر

بعد از لیزر برای اینکه حساسیت پوست و قرمزی صورت را حداقل برسانید، بهتر است بعد از اصلاح صورت با لیزر، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. همچنین از کمپرس خنک بعد از لیزر صورت استفاده نمایید. مهم است که حداقل تا چند روز پس از لیزر صورت از هرگونه محصول خشن یا لایه بردار اجتناب کنید.

اصلاح صورت بعد از لیزر خوب است در حالی که پوستتان نرمال باشد؛ ولی اگر پوست حساسی دارید و در اثر لیزر پوستتان ملتهب شده بهتر است بعد از چند روز اصلاح صورت بگیرد. استفاده از ژل های اصلاح نیز می تواند در کاهش سوختگی و حساسیت تیغ و ژیلت، موثر باشد. به طور کلی از طریق مشورت با ارائه دهنده مراقبت ‌های بهداشتی یا تکنسین لیزر نیز می توانید در این زمینه راهنمایی بگیرید. در صورتی که جلسات لیزر را نزد یک تکنسین انجام می دهید، با توجه به شناختی که از شرایط پوستی شما دارد، می تواند شما را به بهترین نحو راهنمایی کند.

لیزر صورت

انتخاب تیغ مناسب برای شیو صورت بعد از لیزر

هنگام انتخاب تیغ و ژیلت مناسب برای اصلاح صورت بعد از لیزر، بایستی سطح حساسیت و بهبود ناحیه تحت درمان را در نظر داشته باشید. با توجه به اینکه پوست صورت در حالت عادی هم نسبت به سایر بخش های بدن، حساس و آسیب پذیر است و پس از انجام لیزر ممکن است تحریک شده و دچار حساسیت شده باشد، انجام صحیح اصلاح صورت بعد از لیزر اهمیت بسیاری خواهد داشت. یک تیغ تیز و تمیز می‌تواند در جلوگیری از تحریک و ایجاد حساسیت، یاری دهنده باشد.

اگر حساسیت ناحیه تحت درمان هنوز به طور کامل بهبود نیافته، استفاده از یک تیغ ملایم‌تر یا یک تیغ برقی، ممکن است در جلوگیری از آسیب بیشتر، گزینه‌ی بهتری باشد. همچنین مهم است که از به‌کارگیری تیغ  با تیغه‌های متعدد یا سطح تیزی بالا خودداری کنید، زیرا می ‌تواند سبب تحریک و آسیب پوست صورت شوند.

ارایش بعد از لیزر صورت

 توصیه می شود که 24 ساعت بعد از جلسه لیزر و در صورتی که قرمزی پوست از بین رفته است، از آرایش استفاده نمایید. همچنین بهتر است که حداقل تا 24 ساعت و تا زمان از بین رفتن قرمزی پوست، از کرم های ضد جوش صورت نیز استفاده نکنید. 

سخن آخر

لیزر صورت می تواند در حذف موهای زائد نقش بسزایی دارد و شما را از شر موهای زائد راحت می کند. اما برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر لیزر و عدم آسیب پذیری و عوارض لیزر، حتما باید نکاتی را رعایت کنید. شیو صورت بعد از لیزر به طور کلی عارضه خاص و ممانعتی ندارد؛ اما با توجه به اینکه پوست صورت در حالت عادی هم حساس و آسیب پذیر است و پس از انجام لیزر ممکن است دچار تحریک و حساسیت شود، بایستی اصلاح صورت بعد از لیزر پس از رفع کامل این اثرات، انجام پذیرد. همچنین تیز و تمیز بودن تیغ نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا سبب ایجاد حساسیت نشود. رعایت مواردی چون اصلاح در جهت رشد موها، استفاده از کمپرس یخ و عدم اپیلاسیون یا سایر روش هایی که با کندن مو همراه هستند، در مورد شیو صورت بعد از لیزر دارای اهمیت هستند.

5 دیدگاه در “بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم؟

 1. لیلا فرهانی گفت:

  بند انداختن صورت بعد از لیزر اصلا کار درست و صحیحی نیست

 2. مریم حق وردی گفت:

  همه مراکز میگن اصلاح صورت بعد از لیزر انجام ندیم ولی واقعا کار سختیهه ولی آدم ناچاره به اصلاح

 3. ملینا اسحاق زاده گفت:

  ارایش بعد از لیزر صورت رو اصلا پیشنهاد نمیکنم هرموقع اینکارو کردم کلی پوستم جوش زد و خراب شد متاسفانهه

 4. بیتا رخی گفت:

  اینکه بعد از لیزر صورت چگونه اصلاح کنیم کلا فکر کنم سوال نادرستی باشه چون اکثر مراکز لیزر و دکترها میگن اصلاح انجام نشه ولی خب به قول بقیه خانوم ها کار سختیه که صورت اصلاح نشه تا یک ماه

 5. کیمیا گفت:

  اصلاح صورت بعد از لیزر رو من با ژیلت انجام میدم چون بهتر از بند انداختنه که مو رو از ریشه در میاره. ژیلت مو رو ضخیم تر میکنه و همونطور که میدونید لیزر روی موهای ضخیم زودتر نتیجه میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *