اپیلاتور چیست؟ راهنمای خرید انواع اپیلیدی

 در پاسخ به سوال اپیلیدی چیست؟ می توانیم بگوییم اپیلاتور یکی از کاربردی ترین دستگاه های بهداشتی برای رفع موهای زائد تمام قسمت های بدن است که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی وسایل برقی زیادی جایگزین موچین، ژیلت و تیغ برای رفع موهای زائد قسمت های مختلف بدن شدند. اپیلاتور یا موکن نیز، نوعی از این وسایل بهداشتی می باشد که تمامی خانم ها و آقایان با موهای نرم و یا ضخیم می توانند از آن استفاده کنند. این دستگاه برقی که با باتری هم کار می کند، عملکرد قابل قبولی دارد و سبب کاهش رشد موهای زائد بدن می شود. این وسیله برقی توانایی رفع موهای زائد کوتاه و بلند پوست نواحی مختلف بدن را دارد.

دستگاه اپیلیدی چیست؟

در پاسخ به سوال دستگاه اپیلاتور چیست؟ می توانیم بگوییم اپیلاتور که با نام اپیلیدی نیز شناخته می شود، نوعی دستگاه برقی با سری های غلطکی می باشد. این غلطک ها دارای تعداد زیادی موچین می باشند که می توانند موهای زائد را از ریشه خارج کنند. افراد برای استفاده از انواع مدل های این محصولات ابتدا باید غلطک مورد نظر را در محل مخصوص جای دهند و سپس با حرکت دادن آن بر روی پوست موهای زائد پوست را از ریشه جدا کنند. قابل ذکر است که این دستگاه را باید در جهت رشد موها حرکت داد تا کارایی خوبی داشته باشد.

استفاده از اپیلیدی در دفعات ابتدایی می تواند باعث سرخی و التهاب پوست شود. اما به مرور زمان و افزایش دفعات استفاده از دستگاه و همچنین با ضعیف شدن موها، این التهاب نیز از بین می رود. در این میان برخی از افراد به طور کلی پوست حساسی دارند و نمی توانند از وسایل برقی استفاده کنند. به همین دلیل به این افراد توصیه می شود از این دستگاه استفاده نکنند زیرا گذشت زمان نیز تاثیری بر التهاب پوست آنها ندارد. افراد می توانند از غلطک هایی که موچین های بیشتری دارند برای قسمت هایی از پوست که موی بیشتری دارد استفاده کنند. همچنین غلطک هایی که دارای موچین های کمتر و ظریف تری می باشند برای پوست صورت مناسب هستند.

اپیلاتور

نحوه استفاده از اپیلاتور چگونه است؟

 1. پوست خود را تمیز و خشک کنید. قبل از استفاده از اپیلاتور، پوست ناحیه مورد نظر را با آب گرم و صابون بشویید و به طور کامل خشک کنید. این کار به از بین رفتن هرگونه چربی یا کثیفی که ممکن است عملکرد اپیلاتور را مختل کند، کمک می کند.
 2. از لایه برداری پوست خود استفاده کنید. لایه برداری قبل از اپیلاتور می تواند به جلوگیری از موهای زیر پوستی کمک کند. می توانید از یک اسکراب بدن یا دستکش لایه بردار استفاده کنید.
 3. از کرم بی حس کننده استفاده کنید (اختیاری). اگر می دانید که اپیلاتور برای شما دردناک است، می توانید 30 دقیقه قبل از استفاده از اپیلاتور از یک کرم بی حس کننده  استفاده کنید.
 4. اپیلاتور را روشن کنید. اکثر اپیلاتورها دارای یک دکمه روشن/خاموش هستند.
 5. سرعت اپیلاتور را انتخاب کنید. برخی از اپیلاتورها دارای تنظیمات سرعت مختلف هستند. برای شروع، از کمترین سرعت استفاده کنید و به تدریج سرعت را در صورت نیاز افزایش دهید.
 6. اپیلاتور را در جهت خلاف رویش مو حرکت دهید. اپیلاتور را با زاویه 90 درجه روی پوست نگه دارید و آن را به آرامی در جهت خلاف رویش مو حرکت دهید.
 7. از کشیدن پوست خودداری کنید. پوست خود را محکم نگه دارید اما آن را نکشید. این کار به اپیلاتور کمک می کند تا موها را به طور موثرتر بگیرد.
 8. از نواحی حساس خودداری کنید. از اپیلاتور در نواحی حساس مانند صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی استفاده نکنید.

انواع دستگاه موکن

مو کن ها نیز مانند هر دستگاه برقی که برای رفع موهای زائد به کار می رود دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. صفحات غلطکی برخی از مدل های این دستگاه شامل تعداد زیادی موچین و برخی دیگر شامل فنر و یا دیسک می باشد. البته با پیشرفت تکنولوژی لیزر و اشعه جای موچین، فنر و یا دیسک را گرفته است و کارایی اپیلیدی را چندین برابر کرده است. قابل ذکر است که نقطه اشتراک تمامی این اپیلیدی ها کار کردن آنها به وسیله نیروی برق و یا باتری می باشد.

اپیلیدی چرخشی

در این نوع از اپیلیدی ها صفحاتی که روی غلطک ها قرار می گیرند دارای دیسک های کوچک به هم پیوسته ای هستند. جنس این دیسک ها فلزی است و به صورت چرخشی بر روی سطح پوست حرکت می کنند. چرخش سریع این دیسک ها سبب می شود که موها از روی پوست جدا شوند. گفتنی است که اپیلاتورهای چرخشی طرفداران کمی دارد زیرا افراد معتقد هستند که این نوع اپیلیدی موها را از ریشه جدا نمی کند.

اپیلاتور لیزری

این نوع اپیلیدی یکی از مدرن ترین دستگاه های رفع موهای زائد قسمت های مختلف پوست می باشد. مدل های مختلف این اپیلیدی به وسیله اشعه لیزر و در مدت زمان کوتاهی به رفع موهای زائد می پردازد.  این اپیلاتور بر روی برخی از موها که دارای رنگ های خاصی هستند و همچنین پوست های خیلی تیره کارایی ندارد. شیشه به کار رفته در سری های غلطکی این اپیلیدی از کوارتز می باشد که بسیار سخت و با دوام است. یکی دیگر از مزایای این دستگاه، امکان استفاده از آن برای پوست نقاط حساس بدن می باشد. گفتنی است که این اپیلیدی می تواند هر نوع مویی با هر اندازه ای را از ریشه جدا کند و به خوبی به ضعیف شدن فولیکول های مو کمک کند.

اپیلیدی موچینی

این نوع اپیلیدی نیز به دلیل کارکرد خوب دارای طرفداران زیادی است. سری های غلطکی این اپیلیدی دارای صفحاتی با تعداد زیادی موچین می باشند. این صفحات روی گرداننده غلطکی اپیلیدی سوار شده اند و با حرکت بر روی پوست، موها را از ریشه جدا می کنند. این صفحات در حین کار، به طور مرتب به هم چسبیده و جدا می شوند و به راحتی موها را از ریشه جدا می کنند. گفتنی است که هر صفحه ممکن است دارای تعداد موچین های مختلف باشد و نحوه عملکرد این اپیلیدی نیز به تعداد همین موچین ها بستگی دارد.

بیشتر بدانید: تفاوت اپیلیدی با بند انداز برقی

مو کن فنری

این نوع اپیلیدی هم مانند دیگر دستگاه ها دارای صفحات مختلفی است. این صفحات دارای فنرهایی می باشند. یک سمت این فنرها خمیده و فشرده و سمت دیگر جدا از هم می باشند. در هنگام استفاده از این اپیلیدی، موها میان قسمت خمیده این فنرها گیر می کنند و از ریشه جدا می شوند. در هنگام استفاده از این اپیلیدی نباید آن را به پوست فشار دهیم، زیرا ممکن است فنرها خم شوند و نتوانند موها را از پوست جدا کنند. گفتنی است که این نوع از اپیلیدی ها عمر کوتاهی دارند زیرا فنرها به دلیل انعطاف بالا زود خراب می شوند.

اپیلاتور

مزایا و معایب استفاده از دستگاه اپیلیدی

مزایا:

 • نتایج طولانی مدت: اپیلاتور موها را از ریشه خارج می کند، به این معنی که رشد مجدد آنها بیشتر طول می کشد. با اپیلاتور می توانید در تمام طول روز از داشتن پوستی صاف و ابریشمی لذت ببرید.
 • از بین بردن موهای کوتاه: برخلاف اپیلاسیون، اپیلاتورها می توانند موهای واقعا کوتاهی را از بین ببرند که اپیلاسیون قادر به انجام آن نیست. در واقع، برخی از اپیلاتورها می توانند موهای کوتاه نیم میلی متری را از بین ببرند.
 • دقت: اپیلاتورها به شما این امکان را می دهند که موهای مناطق کوچک و ظریف را با دقت بیشتری از بین ببرید، مانند زیر بغل و خط بیکینی.
 • قابلیت حمل: اپیلاتورها کوچک و قابل حمل هستند، بنابراین می توانید آنها را به راحتی با خود در سفر ببرید.
 • مقرون به صرفه: در مقایسه با روش های دیگر از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون با موم، اپیلاتورها در درازمدت مقرون به صرفه تر هستند.

معایب

 • درد: اپیلاتور می تواند در ابتدا دردناک باشد، به خصوص در نواحی حساس مانند زیر بغل و خط بیکینی. با این حال، با گذشت زمان، درد کمتر می شود.
 • تحریک پوست: اپیلاتور می تواند باعث قرمزی، سوزش و تحریک پوست شود، به خصوص در افراد با پوست حساس.
 • موهای زیر پوستی: اپیلاتور می تواند منجر به موهای زیر پوستی شود، به خصوص اگر از آن به درستی استفاده نشود.
 • رشد مجدد مو: در حالی که اپیلاتور رشد مجدد مو را کند می کند، اما آن را به طور کامل از بین نمی برد. موها در نهایت دوباره رشد خواهند کرد، اما معمولاً نازک تر و ظریف تر هستند.

راهنمای خرید اپیلیدی

نکاتی که باید هنگام خرید اپیلیدی در نظر داشته باشید:

 • نوع اپیلاتور: اپیلاتورهای دیسکی دارای یک دیسک چرخشی با موچین هایی هستند که موها را می گیرند و می کشند. اپیلاتورهای فنری دارای یک سر فنری با موچین هایی هستند که موها را می لرزانند و می کشند. اپیلاتورهای دیسکی معمولاً برای موهای ضخیم تر بهتر هستند، در حالی که اپیلاتورهای فنری برای موهای نازک تر بهتر هستند.
 • سرعت: برخی از اپیلاتورها دارای تنظیمات سرعت مختلف هستند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بخواهید اپیلاتوری با سرعت کم را انتخاب کنید.
 • امکانات: برخی از اپیلاتورها با ویژگی های اضافی مانند چراغ، تریمر و برس های تمیز کننده عرضه می شوند. این ویژگی ها ممکن است مفید باشد، اما ضروری نیستند.
 • قیمت: اپیلاتورها می توانند از حدود 20 تا 200 دلار قیمت داشته باشند. هنگام تعیین بودجه، ویژگی هایی را که برای شما مهم هستند در نظر بگیرید.

دستگاه اپیلاتور می تواند به شکل قابل قبولی به رفع موهای زائد تمامی قسمت های مختلف بدن بپردازد به همین دلیل جهت خرید موکن باید تلاش کرد بهترین برند را خریداری کرد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی ویستا پرسیژ، محصولات اپیلیدی با انواع برند ها را مشاهده و خریداری نمایید. در این مقال سعی داشتیم پاسخ اپی لیدی چیست یا همان موکن چیست را به شما بدهیم و امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

3 دیدگاه در “اپیلاتور چیست؟ راهنمای خرید انواع اپیلیدی

 1. محمدی گفت:

  پاسخ عالی و درستی به سوال epilator چیست دادید خیلی ممنون از مقاله خوبتون

 2. ملیکا ملکی گفت:

  محتواتون درباره دستگاه اپیلاتور چیست خوب و مناسب بود با تشکر
  اگر سفارش بدیم از سایت خودتون این دستگاه رو حدودا چند روزه میرسه به دستمون(تهران)؟

  1. vistasg گفت:

   سلام وقت بخیر، 3 الی 4 روز کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *